fbpx

Skinboost blog

Wstecz
Opalanie- jaki filtr będzie najlepszy 28 maja, 2018

Opalanie- jaki filtr będzie najlepszy

Co należy wiedzieć o filtrach przeciwsłonecznych, aby móc dobrze i świadomie opalać się i jednocześnie chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV? W dzisiejszym wpisie chciałabym podzielić wiedzą na temat ochrony przeciwsłonecznej.

 

Aby dobrze chronić się przed promieniowaniem słonecznym, należy zwrócić uwagę na jakiego rodzaju promieniowanie jesteśmy narażeni.

 

PROMIENIOWANIE SŁONECZNE DZIELIMI NA:

  1. PROMIENIOWANIE UVA– promieniowanie o długiej wiąże światła (320 – 400 nm). Na ten rodzaj promieniowania jesteśmy narażeni najbardziej. Dociera nawet do głębokich warstw skóry powodując brązowy odcień na naszej skórze, wczesne starzenie się skóry, powstawanie zmarszczek oraz uszkodzenia już na poziomie komórkowym. Promieniowanie to przenika przez zachmurzone niebio oraz szyby.
  2. PROMIENIOWANIE UVB- promieniowanie o dłuższej wiązce ( 290 – 320 nm). Promieniowanie to dociera do górnych warstw naszej skóry, odpowiedzialne jest za zaczerwienienia, poparzenia, szybsze starzenie się oraz nowotwory skóry
  3. PROMIENIOWANIE UVC – jest to promieniowanie o najkrótszej wiązce (100 – 290 nm), które nie dociera do ziemi. Absorbowane jest przez atmosferę.

 

Najniebezpieczniejsze dla naszej skóry są promieniowania UVA i UVB. UVA jest promieniowaniem, które nie dość, że samo w w sobie powoduje uszkodzenia, to dodatkowo utrwala uszkodzenia wywołanie przez promienie UVB.

Ogólne skutki nadmiernej ekspozycji na słońce, bez jakiejkolwiek ochrony mogą pojawiać się od razu po takiej ekspozycji jak i z upływem czasu (tzw. skutki odległe). Do objawów natychmiastowych zaliczyć można: rumień, zaczerwienienie, poparzenie, wysuszenie skóry.
Czyli wszystko to, co obserwujemy przy opalaniu swojej skóry. Do objawów o opóźnionej ekspresji zaliczamy zmiany, które powstały na skutek mutacji komórkowych, które miały miejsce przez długotrwałe narażenie skóry na promieniowanie UV, tj. zmiany barwnikowe – przebarwienia, teleangiektazje, nowotwory skóry, foto-starzenie się skóry, zanik gęstości skóry, pogłębianie i pojawianie się nowych zmarszczek.

Aby zapobiedz niechcianym skutkom promieniowania należy odpowiednio się chronić.
Ochrona przeciwsłoneczna, jaką powinniśmy stosować, uwarunkowana jest m.in od tego jaką mamy karnację, w jakim klimacie przebywamy, jaka jest pora roku i jak długo w ciągu dnia przebywamy na słońcu (jaki tryb życia prowadzimy). Dlatego tymi czynnikami powinniśmy kierować się przy wyborze kremów z filtrem.

W obecnych czasach filtry przeciwsłoneczne możemy znaleźć już nawet w kosmetykach kolorowych, np. płynnych podkładach. Jednak często kosmetyki,
te mają bardzo niski współczynnik promieniochronny, często waha się on od 6-15 SPF. Co dla naszej skóry jest często niewystarczające. Warto więc zainteresować się kosmetykami z wyższymi filtrami, w szczególności w okresie wiosenno-letnim. Działanie promieniochronne w takich kosmetykach zawdzięczamy dwóm różnym grupom związków tj. substancje fizyczne oraz substancje chemiczne.

 

SUBSTANCJE PROMIENIOCHRONNE

Jak wspomniałam wcześniej, wyróżniamy dwie podstawowe grupy substancji promieniochronnych:
Filtry fizyczne – są to substancje takie jak np. tlenek cynku czy dwutlenek tytanu. Substancje te chronią naszą odbijając promieniowanie UV. Działają jak „tarcza“ na naszej skórze. Filtry te są polecane dla osób wrażliwych, dzieci, ponieważ nie podrażniają skóry. Natomiast przy wysokim współczynniku ochrony (SPF) bielą skórę. Im większe bielenie tym większa ochrona.
Filtry chemiczne – są to związki pochłaniające promieniowanie słoneczne.
Są to syntetyczne związki. Częściej podrażniają, natomiast nie powodują powstawania białej warstwy na skórze.

W związku z tym, że firmy produkujące tego typu kosmetyki, wychodzą na przeciw konsumentom, aktualnie, najczęściej stosuje się mieszanki filtrów fizycznych i chemicznych, aby kremy te mogły dobrze współgrać z innymi aplikowanymi na skórę specyfikami oraz by nie obciążały zbytnio skóry.

 


WSKAŹNIK SPF

SPF (sun protection factor) to współczynnik określający siłę ochrony przeciwsłonecznej danego kosmetyku.Wartość ta informuje nas o tym, jak długo możemy przebywać na słońcu stosując dany krem z filtrem. Obliczane jest to przez mnożenie współczynnika podanego na opakowaniu z czasem maksymalnej ekspozycji skóry
na promieniowanie słoneczne bez filtra (około 15 min).

 

W ogólnym uproszczeniu:

 

Odcień cery Minimalny filtr przeciwsłoneczny
do codziennej ochrony
Filtr w okresie letnim, wakacyjnym,
podczas urlopu
Bardzo Jasna SPF 50+ SPF 50+
Jasna SPF 30 SPF 50+
Delikatnie oliwkowa SPF 20 SPF 50+
Oliwkowo-brązowa SPF 15 SPF 50+
Ciemna SPF 15 30-50+
Czarna SPF 15  30-50+

 

 

 

Pamiętajmy, jednak, że słońce mimo iż może spowodować wiele szkód jest także niezbędne prawidłowego funkcjonowania. “Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę.” – Paracelsus

Zobacz podobne