fbpx

Skinboost blog

Wstecz
Peelingi chemiczne – idealne procedury jesienno-zimowe 25 września, 2023

Peelingi chemiczne – idealne procedury jesienno-zimowe

Skóra, jako największy organ naszego ciała, podlega naturalnemu procesowi starzenia się, który wpływa na jej elastyczność i kondycję. Jednocześnie osoby borykające się z trądzikiem często poszukują rozwiązań, które pomogą pozbyć się tej dolegliwości. Peelingi chemiczne stanowią skuteczną odpowiedź na oba te wyzwania.

 

W tym artykule zajmiemy się dokładnym omówieniem roli peelingów chemicznych, znanych również jako kwasy, w kontekście redukcji oznak starzenia i zwalczania trądziku. Przedstawimy istotne informacje dotyczące używanych substancji chemicznych oraz dlaczego warto powierzyć tę procedurę profesjonalistom w naszym gabinecie.

 

Czym dokładnie jest peeling chemiczny?

 

To specjalistyczny zabieg, w trakcie którego na skórę nanoszona jest odpowiednia ilość substancji chemicznej, która w efekcie prowadzi do kontrolowanego zniszczenia warstwy naskórka, co daje skórze możliwość regeneracji i odnowy. Niektóre z peelingów chemicznych nie tylko złuszczają martwe komórki skóry, ale także nawilżają i zwiększają wchłanianie innych aktywnych składników. Chemoeksfoliacje są skuteczne w rozwiązywaniu różnych problemów skórnych, takich jak trądzik pospolity, trądzik różowaty, przebarwienia czy blizny. Można je stosować samodzielnie lub w ramach kompleksowej terapii, na przykład łącząc je z dermapenem, co intensyfikuje proces odnowy skóry.
Peelingi można podzielić ze względu na głębokość penetracji na powierzchowne, średnie i głębokie. Różnice te wynikają m.in. z kondycji skóry pacjenta, techniki aplikacji preparatu, stężenia, pH oraz mocy kwasu.

 

Podział kwasów

 

Istnieje wiele rodzajów peelingów chemicznych, z których trzy główne kategorie to alfahydroksykwasy (AHA), betahydroksykwasy (BHA) i polihydroksykwasy (PHA). W tym artykule skupimy się na klasyfikacji tych kwasów i omówimy ich różnice oraz potencjalne korzyści dla skóry.

Alfahydroksykwasy (AHA)

Alfahydroksykwasy, znane również jako AHA, to grupa organicznych kwasów, które występują naturalnie w roślinach i owocach. Główną cechą AHA jest ich zdolność do złuszczania martwych komórek skóry z powierzchni przy stosunkowo niskiej toksyczności. Wykazują działanie dezynfekujące, powierzchniowo złuszczające oraz nawilżające.

 

Betahydroksykwasy (BHA)

Betahydroksykwasy, czyli BHA, to kolejna grupa kwasów chemicznych wykorzystywanych w peelingach. Najbardziej znanym kwasem BHA jest kwas salicylowy. Główną różnicą między BHA a AHA jest ich rozpuszczalność. BHA jest lipofilowy, co sprawia, że jest szczególnie skuteczny w terapii skór tłustych i trądzikowych, ponieważ ma zdolność do przenikania przez zaczopowane pory skóry.

 

Polihydroksykwasy (PHA)

Polihydroksykwasy, czyli PHA, to stosunkowo nowa kategoria kwasów chemicznych. Dzięki większej cząsteczce są one bardziej delikatne niż AHA i BHA, co sprawia, że są idealne dla osób o wrażliwej skórze. Mają też właściwości antyoksydacyjne oraz nawilżające. Głównym przedstawicielem PHA jest glukonolakton, choć istnieje kilka innych związków w tej grupie.

 

Krótka charakteryzacja niektórych kwasów wykorzystanych w naszym gabinecie:

 

Kwas migdałowy to jeden z najpopularniejszych peelingów chemicznych. Jest substancją bardzo łagodną i bezpieczną nawet dla bardzo wrażliwych skór. Jest też kwasem całorocznym, często spotykanym w różnego rodzaju preparatach do pielęgnacji domowej, ponieważ nie uwrażliwia na działanie promieni słonecznych.

 

Kwas glikolowy to kwas o najmniejszej cząsteczce ze wszystkich AHA. Przy niższym stężeniu świetnie sprawdza się w profilaktyce przeciwstarzeniowej, przy większym (20%-30%) dedykowany jest skórze tłustej i trądzikowej.

 

Kwas azelainowy jest szczególnie efektywny w leczeniu trądziku różowatego, stanu skórnego charakteryzującego się rumieniem, zaczerwienieniem i wypryskami na twarzy. Kwas azelainowy działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, pomagając w redukcji objawów trądziku różowatego oraz wyrównując koloryt skóry.

 

Kwas trójchlorooctowy (TCA) to najmocniejszy spośród stosowanych w gabinecie kwasów. Wielowarstwowe zastosowanie odpowiedniego stężenia TCA spowoduje złuszczenie całego naskórka aż do warstwy brodawkowatej skóry właściwej. W trakcie tego peelingu często zauważane jest zbielenie skóry, które nazywamy frostem. Jest to nic innego jak koagulacja białek naskórka. Po zabiegu skóra stopniowo brązowieje, a następnie zaczyna się intensywne złuszczanie, które może potrwać nawet do 7 dni. Peeling ten jest idealny dla skór tłustych, z bliznami i przebarwieniami, ale radzi sobie bardzo dobrze w przypadku zmarszczek.

 

Kwas salicylowy to preparat stosowany głównie do skór tłustych i trądzikowych, ze względu na swoją rozpuszczalność w tłuszczach. Przenika on przez warstwę sebum zalegającego zarówno na powierzchni skóry jak i wewnątrz porów skóry. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

 

Kwas mlekowy to peeling o dość dużej cząsteczce, co sprawia, że nie przenika on w tak szybki sposób w głąb skóry. Należy do grupy delikatnych kwasów, w niższych stężeniach posiada właściwości nawilżające, w wyższych powierzchniowo złuszczające.

 

W swojej ofercie posiadamy te i wiele więcej innych produktów kwasowych. Terapie z wykorzystaniem peelingów chemicznych zawsze dobieramy indywidualnie do potrzeb klienta oraz stanu wyjściowego skóry. Zbliżająca się wielkimi krokami jesień to idealna pora na to, aby przekonać się do kwasów.

 

Przykładowe produkty z kwasami do pielęgnacji domowej:

 

  1. Acnederm – produkt z apteki zawierający kwas azelainowy, idealny do pielęgnacji skóry trądzikowej oraz z przebarwieniami
  2. Paula’s Choice – Skin Perfecting – 2% BHA Liquid Exfoliant – tonik złuszczający z kwasem salicylowym, świetny dla skór z problemem zaskórników
  3. Lynia – tonik żelowy z kwasem migdałowym i glukonolaktonem – nawilża, wygładza skórę. Dobry dla skór normalnych, mieszanych, a nawet suchych
  4. Geek&Gorgeous Smooth out – eksfoliant z kwasem glikolowym i mlekowym – działa przeciwstarzeniowo, wygładza skórę, redukuje przebarwienia

Zobacz podobne