fbpx

Skinboost blog

Wstecz
Zapalenie okołoustne – Dermatitis Perioralis 6 listopada, 2020

Zapalenie okołoustne – Dermatitis Perioralis

Zapalenie okołoustne, jest dość częstym problemem, z którym borykają się kobiety. Często mylone jest z klasycznym trądzikiem, co powoduje błędną reakcję w kuracji takiej cery.

 

Przyczyny pojawienia się zapalenia okołoustnego, może być wiele. Może to być reakcja na stosowane kosmetyki, może to być efekt zarażenia pasożytem jakim jest Nużeniec ludzki, awitaminoza, podrażnienie mechaniczne, podrażnienie po długotrwałym miejscowym stosowaniu glikokortykosteroidów czy Atopowe zapalenie skóry (AZS) lub inne choroby autoimmunologiczne.

 

Niewątpliwie zapalenie okołoustne stanowi defekt estetyczny i często wpływa na zaniżenie naszej samooceny. Ma ono charakter przewlekły i nawrotowy, dlatego należy do grupy stosunkowo trudnych do wyleczenia dermatoz. Natomiast po znalezieniu przyczyny powstawania zmian, jest to jak najbardziej możliwe.

 

Charakterystyka Zapalenia okołoustnego

 

Zapalenie okołoustne, scharakteryzować można jako obecność licznych drobnych grudek w obrębie ust, fałdów nosowo-wargowych oraz brody, na podłożu rumieniowym. O tym jak będą wyglądać zmiany na naszej skórze, często zależy od czynnika zapalnego i długości ekspozycji na czynnik zapalny.

Skóra w tym obrębie jest często czerwona, bardziej delikatna. Pacjent odczuwa w tym miejscu często swędzenie, pieczenie i suchość, która może objawiać się też drobnym złuszczaniem naskórka. Często pacjenci, którym towarzyszy silne swędzenie skóry, drapią tą okolicę i przyczyniają się do powstawania tzw. przeczosów, czyli uszkodzenia naskórka w wyniku drapania skóry.

 

Jak możemy pomóc sobie w przypadku stwierdzenia Dermatitis perioralis :

 

  1. Ważna jest higiena i stosowanie najlepiej jednorazowych ręczników do mycia twarzy. Tak by mieć pewność, że nie wycieramy twarzy brudnym ręcznikiem.
  2. Unikaj dotykania twarzy w ciągu dnia. Jak wiadomo nasze ręce dotykają miliona rzeczy w ciągu dnia, aby zminimalizować ryzyko przenoszenia bakterii, starajmy się nie dotykać jej brudnymi rękami w ciągu dnia.
  3. Unikaj nadmiernej ilości kosmetyków. Zwłaszcza tych mocno wiążących wodę. Sprzyja to rozmnażaniu bakterii.
  4. Pamiętaj o częstej zmianie pościeli na nową.
  5. Nie przykładaj telefonu komórkowego bezpośrednio do twarzy. Dezynfekuj często ekran telefonu.
  6. Skoncentruj się na składnikach, w pielęgnacji,takich jak: kwas azelainowy, pirogronowy.
  7. Suplementuj witaminy, zwłaszcza te z grupy B.
  8. Stosuj kosmetyki o prostym składzie, bez zbędnych substancji zapachowych.
  9. Jeśli zmiany, mimo prawidłowej pielęgnacji domowej nie ustąpią, należy skonsultować się z dermatologiem. Możliwe, że trzeba będzie wdrożyć leczenie antybiotykiem.

 

Jeśli, zauważyłaś u siebie wyżej opisane zmiany. Zachęcam Cię do odwiedzenia kosmetologa, który pomoże Ci w doborze pielęgnacji domowej i zaproponuje terapię zabiegową. Jeśli natomiast zmiany są zaawansowane poleci udanie się do dermatologa.

Zobacz podobne