fbpx

Skinboost blog

Wstecz
Jak pielęgnować skórę po zabiegach kosmetologicznych 2 sierpnia, 2023

Jak pielęgnować skórę po zabiegach kosmetologicznych

Właściwa pielęgnacja skóry po zabiegu jest równie istotna, jak przebieg samego zabiegu. Niezależnie od tego, jaki zabieg wykonano, czy był to peeling chemiczny, mezoterapia igłowa czy botox, należy przestrzegać kilku prostych zasad, które zmniejszą ryzyko wystąpienia powikłań i sprawią, że efekt zabiegu będzie utrzymywał się dłużej. Odpowiednie postępowania pozwolą także zminimalizować podrażnienie skóry, zaczerwienie, obrzęk czy siniaczki.

 

Podstawę po zabiegu stanowi delikatne oczyszczanie skóry, łagodnymi preparatami. Równie istotne jest, aby na około tydzień po zabiegu zrezygnować z kosmetyków zawierających w swoim składzie kwasy AHA i BHA, alkohol czy retinoidy. Do codziennej pielęgnacji warto za to włączyć produkty oparte na ceramidach, pantenolu czy kwasie hialuronowy, które pozwolą na szybszą regenerację skóry po zabiegu. W tym czasie odradzamy eksperymentowanie z nowymi kosmetykami. Najlepiej postawić na znane i sprawdzone produkty.

 

Po każdym zabiegu naruszającym ciągłość skóry należy zadbać o czystość otoczenia. Konieczna jest wymiana pościeli, ręcznika do twarzy oraz dbanie o czystość przedmiotów przykładnych do twarzy np. telefonu. Należy unikać również bezpośredniego kontaktu obszaru poddanego zabiegów z sierścią pupili domowych.

 

Ogromne znaczenie w procesie regeneracji tkanek ma właściwe nawodnienie organizmu. Należy przyjmować od 1,5 do 2 litrów wody dziennie przez cały okres rekonwalescencji.

 

Aby ograniczyć ryzyko infekcji na minimum 5 dni po zabiegu, należy wstrzymać się od korzystania z basenu, sauny czy korzystania z solarium.

 

Ze względu na wzmożoną utratę wody oraz drażniące właściwości potu, zalecamy rezygnacje z aktywności fizycznej przez 3 dni po zabiegu.

 

W przypadku zabiegów wypełniających, opartych kwas hialuronowy, obowiązuje kilka dodatkowych zaleceń, których należy się trzymać, aby uniknąć ewentualnych powikłań i zmaksymalizować efekt zabiegu.
Przez 24 godziny po zabiegu modelowania ust należy unikać spożywania gorących napojów. Bardzo istotne jest unikanie zmian temperatury – niekorzystanie z łaźni parowych, sauny czy kriokomór.

 

W przypadku botoxu niezwykle istotną kwestią jest nieschylanie głowy przez co najmniej 4 godziny po zabiegu oraz ograniczenie mimiki twarzy. Może to spowodować przemieszczenie się wstrzykniętej toksyny botulinowej i wystąpienie niepożądanych efektów w postaci opadania powiek lub brwi, czy nierównomierne kurczliwości mięśni.

 

Na skutek zabiegu z użyciem igły na skórze mogą pojawić się drobne siniaczki. Jest to zjawisko zupełnie normalne, będące skutkiem ingerencji w tkankach. Siniaczki znikają samoistnie zazwyczaj w ciągu kilku dni, jest jednak kilka sposobów, aby je zniwelować. Na świeżo powstałe zmiany zastosować można zimny okład. W kolejnych dniach po zabiegu, na krwiaczki możesz stosować kremy oparte o wyciągu z kasztanowca, arniki górskiej, diosminę czy heparynę, które przyśpieszą zniknięcie zmian.

 

Kolejnym zabiegom z zakresu kosmetologii lub medycyny estetycznej, należy poddać się nie prędzej niż na 2-3 tygodnie po wcześniejszym zabiegu. Tylko taki czas pozwoli na pełną regenerację skóry po wcześniejszych procedurach.

 

Jeśli cokolwiek zaniepokoi Państwa po zabiegu w naszym gabinecie, zapraszamy na wizytę kontrolną, na której będziemy mogli ocenić efekt zabiegu oraz udzielić dalszych wskazówek pielęgnacyjnych. Państwa bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze. Dlatego zawsze służymy pomocą i z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania.

Zobacz podobne