fbpx

Skinboost blog

Wstecz
Trądzik młodzieńczy – jak się go pozbyć 16 marca, 2023

Trądzik młodzieńczy – jak się go pozbyć

O trądziku pisaliśmy już wielokrotnie jednak nigdy nie skupiliśmy się na tym, który dotyka nastolatków. Coraz więcej zgłasza się do nas rodziców, którzy chcą pomóc swoim dzieciom w przejściu tego okresu jak najłagodniej. Często mówią nam, że sami borykali się z problemem trądziku w wieku nastoletnim, a wspomnienia z tym związane są najczęściej dosyć bolesne. Cieszy nas coraz większa świadomość tego, że im wcześniej zaczniemy kuracje tym większa szansa na to, że przebieg choroby będzie łagodniejszy, a zatem często mniej traumatyczny.

 

Czym jest trądzik młodzieńczy?

 

Trądzik młodzieńczy to choroba zapalna skóry, która pojawia się w okresie dojrzewania. Jej szczyt przypada na okres miedzy 12 a 19 rokiem życia. Jest on wynikiem intensywnego przebudowywania się gospodarki hormonalnej, w trakcie którego wzrasta poziom androgenów czyli hormonów płciowych. Wzrost poziomu androgenów powoduje nadmierna produkcję sebum przez gruczoły łojowe, a także zmiany w jego składzie. Sebum staje się bardziej gęste, jest go więcej czego wynikiem jest zaczopowanie ujść gruczołów łojowych i powstanie zaskórników zamkniętych. Dodatkowo na tworzenie się stanów zapalnych wpływają także zaburzenia w procesie keratynizacji naskórka oraz zwiększona kolonizacja bakteriami C.acnes, przy równoczesnej utracie różnorodności mikrobiomu na powierzchni skóry.

 

Czynniki nasilające trądzik młodzieńczy

 

  1. Nieodpowiednia dieta często bogata w cukry, nadmierną ilość białka oraz jedzenie typu fast food, a uboga w tłuszcze roślinne,
  2. Samouszkodzenie skóry czyli wyciskanie oraz drapanie stanów zapalnych,
  3. Nieodpowiednia pielęgnacja – brak prawidłowego oczyszczania skóry lub stosowanie preparatów wysuszających (alkoholowych),
  4. Wystawianie się na działanie promieni słonecznych – wbrew mitom opalanie się nie pomaga na trądzik, a jedynie może spowodować trudne do usunięcia przebarwienia.

 

Trądzik młodzieńczy zlokalizowany jest najczęściej w strefie T (czoło, nos, broda), ale może występować również na plecach (bacne), ramionach, klatce piersiowej oraz pośladkach. W tych obszarach najczęściej pojawiają się mikrozaskórniki, zaskórniki zamknięte (tzw. wągry) oraz otwarte. Wykwity zapalne, czyli grudki i krostki wypełnione treścią ropną, są najczęściej przyczyną powstawania blizn oraz przebarwień pozapalnych.

 

Terapia trądziku

 

  1. Terapia trądziku młodzieńczego jest procesem złożonym i długotrwałym, wymaga wiele cierpliwości i zaangażowania. Często składa się ona z;
  2. Leczenia farmakologicznego – czasem w zależności od stanu skóry konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego pod kontrolą dermatologa.
  3. Zmiana pielęgnacji – często jest to element kluczowy w początkowym stanium trądziku.
  4. Zabiegi kosmetologiczne
  5. Zmiana diety

 

Zabiegi kosmetologiczne

 

W ofercie naszego gabinetu posiadamy wiele zabiegów, które sprawdzą się w przypadku problemu trądziku młodzieńczego. Marka DMK oferuje jedne z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych form kuracji skóry trądzikowej, które pozwalają wyciszyć aktywne stany zapalne. Posiadamy także terapie kwasowe oparte na kwasach AHA i BHA, a także oczyszczanie wodorowe idealne dla skór z problemem zaskórników. Zabiegi w naszym gabinecie zawsze poprzedzone są konsultacją oraz dobierane są indywidualnie do potrzeb skóry. Konsultacja to także czas w którym jesteśmy w stanie dobrać domową pielęgnacje tak, aby była prosta i zarazem skuteczna tak jak wymaga tego młoda skóra.

 

Należy pamietać, że trądzik jest chorobą przewlekłą, która może trwać wiele lat, a z czasem przekształcić się w trądzik wieku dojrzałego dlatego nie warto czekać z jego leczeniem.

Zobacz podobne