fbpx

Skinboost blog

Wstecz
Przebarwienia 27 sierpnia, 2018

Przebarwienia

Przebarwienia skórne

O kolorze skóry człowieka decyduje wiele czynników wewnętrznych jak i zewnętrznych. Niewątpliwie jednym z najważniejszych czynników jest melanina – barwnik skóry. Różnica w naturalnym odcieniu skóry zależna jest m.in od rodzaju melaniny. Odróżniamy bowiem dwa rodzaje tego barwnika.

To właśnie proporcje pomiędzy tymi dwoma rodzajami melaniny tworzą nasz naturalny kolor skóry.

Eumelanina- odpowiadająca za barwy ciemne, (brązowy – czarny). To właśnie głównie od niej zależy naturalna ochrona przed promieniowaniem słonecznym.

Feomelanina– jaśniejsza postać melaniny, odpowiadająca za barwy żółto-czerwone. Im większa jej zawartość w skórze, tym większa wrażliwość na działanie promieni słonecznych, co wiąże się z większą predyspozycją do powstawania zmian pigmentacyjnych.

W skórze człowieka, barwnik powstaje w dwóch etapach. W pierwszym z nich w melanocytach-komórkach warstwy podstawnej naskórka, pod wpływem tyrozynazy powstaje melanina. W drugim etapie melanina, magazynowana jest w melanosomach i w takiej postaci, transportowana jest do komórek naskórka. Gdzie poprzez działanie czynników zewnętrznych, tj. np. promieniowania słonecznego, dochodzi do pęknięcia melanosomu i wydobycia się melaniny, która dostaje się do wnętrzna keratynocytu- komórki naskórka. W nich podczas procesu odnowy naskórkowej dostaje się w wierzchnie warstwy naskórka i ulega złuszczeniu.

W wyniku, różnych czynników (wahania hormonalne, czynniki genetyczne, stany zapalne), może dojść do powstania przebarwienia- czyli, miejsca, w którym melaniny będzie znacznie więcej niż w innym miejscu na skórze.

 

Rodzaje przebarwień:

Przebarwienia słoneczne- pod wpływem promieniowania UV następuje wzrost liczby aktywnych melanocytów, które powodują ciemniejsze zabarwienie skóry.
Przebarwienia pozapalne- pojawiają się po stanach zapalnych skóry (trądzik pospolity, liszaj płaski, łuszczyca). Zwykle ustępują samoistnie.
Przebarwienia mechaniczne- powstałe po urazach mechanicznych.
Przebarwienia chemiczne- powstają w wyniku działania chemicznego bodźca np. w kosmetykach.
Przebarwienia cieplne- powstają po długotrwałym miejscowym przegrzaniu skóry.

 

Zaburzenia barwnikowe dzielimy m.in na:

 

Ostuda- zmiany o zabarwieniu żółto-brunatnym do ciemno-brunanego, o silnym ograniczeniu, występują symetrycznie na skórze. Szczególnie powstają u kobiet. Czynniki predysponujące do melasmy/ostudy to ciąża, środki antykoncepcyjne, choroby nadnerczy, tarczycy, wątroby. Stosowanie leków i naparów światłouczulających. Zmiany te najczęściej mają charakter trwały.

 

Piegi- małe, widoczne, żółto-brązowe plamki, o średnicy od 1 mm – 5 mm. Mogą zlewać się ze sobą tworząc większe przebarwienia. Występują najczęściej na odsłoniętych częściach ciała. Mogą ulec regresji. Są one cechą osób o jasnej karnacji.

 

Plamy soczewicowate- większe od piegów, jasne bądź ciemnobrązowe plamki, wyraźnie odgrodzone od pozostałej skóry. Mogą pojawiać się po nadmiernej długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV. Mogą pojawiać się w starszym wieku, bądź w wyniku leczenia PUVA lub naświetleniem UVA.

 

Przebarwienia pozapalne- hiperpigmentacja wtórna, powstają w wyniku stanów zapalnych na skórze. Mają charakter zanikowy, natomiast utrzymują się dosyć długo. Powstają jako odczyn fototoksyczny, np. po kontakcie z czynnikiem światłouczulającym.

 

Jak pozbyć się lub zmniejszyć widoczność przebarwień.

 

Przede wszystkim jeżeli wiemy, że możemy mieć predyspozycje do powstawania przebarwień, należy się chronić przed promieniowaniem słonecznym oraz unikać kosmetyków fotouczulających w okresach silnego nasilenia słonecznego. Jeżeli już na skórze widoczne są przebarwienia należy skoncentrować się na ich rozjaśnianiu. W gabinetach kosmetologicznych obecnie znajduje się szereg zabiegów gwarantujące silnie rozjaśnienie a nawet usunięcie przebarwień. W naszym gabinecie na ten problem oferujemy zabiegi takie jak: cosmelan, mesopeel melanoplus, peelingi chemiczne, PQAge, peeling TCA. W zależności od rodzaju i nasilenia przebarwień dobierany jest odpowiedni zabieg. Działając na przebarwienia skóry możemy działać wielofazowo. Można: redukować stymulację melanocytów, działać hamująco na aktywność tyrozynazy już na poziomie jej powstawania, wpływać na rozmieszczenie melanosomów w komórkach naskórka jak i hamować ich przemieszczanie, przyspieszać proces odnowy naskórkowej tak, by złuszczyć przebarwienie. Każda z tych metod jest efektywna, pod warunkiem, że zadziałamy prawidłowo na dany typ przebarwienia.

 

Należy pamiętać, że niwelowanie przebarwień to proces długotrwały, opierający się często na kilku zabiegach oraz na prawidłowo dobranej pielęgnacji domowej.

Ważna jest także pielęgnacja która powinna opierać się na kosmetykach rozjaśniających tj. z zawartością m.in.:

 

Stabilnej witaminy
Retinolu
Ekstraktu z morwy białej
Ekstraktu z soi
Kwasów owocowych
Ekstraktu z hibiskusa.

 

Ważne, aby kosmetyki te miały dobre składy, dlatego najlepiej zapytać kosmetologa o polecenie dobrych kosmetyków, które w swoim składzie będą zawierać na tyle dużo substancji aktywnej, aby zadziałać w połączeniu z zabiegami gabinetowymi.

Zobacz podobne