fbpx

Skinboost blog

Wstecz
Trądzik różowaty 24 stycznia, 2023

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna skóry, która skupia się głównie w centralnej części twarzy – na policzkach, nosie, brodzie i czole, nierzadko zajmuje także oczy. Występuje częściej u kobiet, natomiast ciężej przebiega u mężczyzn. Nie poznano do tej pory przyczyn powstawania trądziku różowatego natomiast zauważono, że u podstaw choroby leżą zaburzenie immunologiczne, zakażenie nużeńcem oraz ekspozycja na promieniowanie UV.

 

W początkowych stadiach choroby jej jedynym objawem jest rumień przelotny (blushing), który zwykle pojawia się pod wpływem czynników drażniących zwanych triggerami. Po ustaniu triggera rumień znika szybko, nie pozostawiając śladów. W kolejnych etapach choroby rumień nadal pojawia się pod wpływem triggera, ale zostaje na skórze coraz dłużej. Po pewnym czasie rumień zostaje utrwalony, oznacza to, że jest na skórze nieustannie i nie potrzebny jest już żaden bodziec, aby był widoczny. Następnym stadium trądziku różowatego jest pojawienie się okresowo grudek i krostek. Zaawansowana choroba może także powodować zmiany przerostowe (głównie u mężczyzn) w okolicy nosa, skóra staje się pogrubiała, o nieregularnej fakturze ze zmianami guzowatymi.

 

Do objawów towarzyszących chorobie należy zaliczyć także uczucie pieczenia, szczypania, suchość i obrzęk skóry, pojawianie się zmian poza twarzą oraz zmiany oczne (światłowstręt, łzawienie, nawracające stany zapalne).

 

Triggery czyli czynniki drażniące

  1. Promieniowanie UV indukuje powstawanie rumienia poprzez intensywne rozszerzenie naczyń krwionośnych. Powoduje także zapoczątkowanie kaskady reakcji biologicznych, których efektem jest nadmierne powstawanie peptydu LL-37, który uważany jest za jedną z przyczyn powstawania trądziku różowatego.
  2. Temperatura otoczenia wpływa na powstawanie rumienia poprzez rozszerzanie i skurczanie się naczyń włosowatych. U osób z trądzikiem różowatym takie działanie wywołuje uczucie pieczenia, bólu oraz napięcia skóry.
  3. Inne czynniki atmosferyczne – wiatr, mróz, niska wilgotność powietrza.
  4. Intensywny wysiłek fizyczny również powoduje szybkie rozszerzenie się naczyń włosowatych co z kolei powoduje długotrwałe zaczerwienienie. Osoby z trądzikiem różowatym powinny unikać intensywnego wysiłku fizycznego zastępując go bardziej statycznymi ćwiczeniami o mniejszej intensywności.
  5. Jedzenie, napoje oraz używki mogą powodować nasilenie rumienia. Związane jest to z aktywacją neuropeptydów, który stymuluje proces rozszerzania naczyń krwionośnych. W przypadku trądziku różowatego należy także unikać produktów bogatych w histaminę, która w organizmie pełni role mediatora stanu zapalnego. Produkty, których spożywania należy unikać: ostre potrawy i napoje, alkohol w tym czerwone wino, cynamon, gorące potrawy, czekolada i wiele więcej.
  6. Do czynników drażniących należy także zaburzony mikrobiom – zarówno skóry jak i jelit. Trądzikowi różowatemu bowiem często towarzyszy przerost kolonii nużeńca na skórze. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na współistnienie z trądzikiem różowatym chorób jelit takich jak celiakia, SIBO, choroby Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenia jelita grubego oraz zespół jelita drażliwego.
  7. Źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji również są czynnikiem, który będzie nasilał powstawanie rumienia.

 

Terapie przeciwtrądzikowe

W naszym gabinecie jest wiele zabiegów dedykowanych skórze z trądzikiem różowatym. Każdy zabieg dobieramy indywidualnie po szczegółowej konsultacji. W zależności od nasilenia problemu często wybieramy terapie marki DMK, której głównym celem jest „trening” naczyń włosowatych. Świetnie sprawdzą się także zabiegi ProXN, które stosowane jako profilaktyka przeciwtrądzikowa pozwalają uszczelniać barierę naskórkową. Dla niektórych skór najlepszym rozwiązaniem będą terapie łączone – seria kwasowa, która zahamuje powstawanie zmian grudkowo-krostkowych, z łagodzącym działaniem terapii enzymatycznych lub zabiegów ProXN. Jednakże należy pamiętać, że żeby terapie przeciwtrądzikowe były skuteczne należy w miarę możliwości wyeliminować jak najwiecej czynników potencjalnie drażniących.

 

Przykład pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym:

ProXN recovery cleansing oil
Tonik z komórkami macierzystymi winogron ILCSI
Serum antyoksydacyjne ProXN
Krem z filtrem SVR cicavit+ spf 50
Krem na noc – Rhonda Alisson RR EGF hydration krem nawilżająco regenerujący.

Zobacz podobne