fbpx

Skinboost blog

Wstecz
Peptydy biomimetyczne 10 stycznia, 2019 Uncategorized

Peptydy biomimetyczne

Peptydy biomimetyczne – co to takiego?

Coraz częściej słyszy się o zabiegach, w których jako główne składniki czynne są wymieniane peptydy biomimetyczne. W tym wpisie postaram się wyjaśnić czym tak naprawdę są peptydy biomimetyczne i jak działają.

 

Peptydy biomimetyczne są to syntetyczne substancje, odwzorowujące naturalne substancje, obecne w naszym organizmie, które kierują procesami metabolicznymi, działając w ten sposób na konkretne komórki docelowe.  

 

Naturalnie w organizmie człowieka znajdują się substancje modulujące, które sterują procesami w naszym organizmie. Są to naturalne peptydy biomimetyczne i czynniki wzrostu. Z wiekiem jednak ich poziom maleje, co prowadzi do upośledzenia bądź osłabienia różnych procesów. W efekcie prowadząc do starzenia się danego organizmu.

 

Dzięki rozwojowi technologicznemu, obecnie w szeroko pojętej kosmetologii mamy ponad 300 peptydów biomimetycznych.

 

Najczęściej składniki takie możemy znaleźć w zabiegach dedykowanych:

  1. na przebarwienia
  2. w zabiegach przeciwzmarszczkowych
  3. w walce z nadmierną tkanką tłuszczową
  4. w walce z nadmiernym wypadaniem włosów
  5. w celach szybszej regeneracji ran, podrażnień

 

Na czym polega działanie peptydów biomimetycznych?

 

Ze względu na ich mechanizm możemy podzielić je na 3 podstawowe grupy:

 

inhibitory neurotransmiterów

Najbardziej znanym w tej dziedzinie peptydem jest Argirelina, która tworzona była na wzór toksyny botulinowej. Działa ona blokując przepływ impulsu w połączeniach nerwowo-mięśniowe. W ten sposób powoduje wypłycenie zmarszczek i zahamowanie nadmiernej mimiki twarzy. Jest to powszechnie znana substancja botox-like.

 

peptydy transportujące

Ten rodzaj peptydów ma za zadanie transport substancji, które zadziałają pozytywnie na przemiany zachodzące w organizmie. Np. pierwiastków, które dzięki poszczególnym działaniom jak np. neutralizacja wolnych rodników, pośrednio mają efekt przeciwstarzeniowy (synteza kolagenu, elastyny, pogrubienie naskórka) czy efekt wybielający przebarwienia.

 

peptydy sygnałowe

Peptydy te, tworząc, wywołując impuls, początkują procesy wewnątrzkomórkowe. Najczęściej biorą one  udział w silnej stymulacji do produkcji kolagenu i elastyny. Działając w ten sposób bardzo silnie przeciwstarzeniowo.

 

W kuracji peptydami biomimetycznymi, ważny jest sposób podania substancji, w konkretnie to miejsce, w którym ma zadziałać. W związku z ich dużą cząsteczką, która sama, nie jest w stanie przedostać się przez warstwę rogową naskórka, substancje te należy wtłaczać, podawać konkretnymi sposobami. 

 

Substancje te najlepiej podawać stosując powszechnie znaną metodę mezoterapii igłowej lub mikroigłowej. Jednak nie są to jedyne metody podawania tej substancji, można także do tego celu wykorzystać jonoforezę czy mezoterapię bezigłową.

 

Podsumowując, peptydy biomimetyczne są substancjami stosunkowo nowymi, nad którymi dalej trwają badania. Jednak napewno są to substancje bardzo efektywne przy walce z wieloma defektami skóry, schorzeniami takimi jak np. przebawienia, nadmierne wypadanie włosów, działanie antiaging czy przyspieszenie regeneracji skóry.

 

Zobacz podobne