fbpx

Skinboost blog

Wstecz
Śluz ślimaka- składnik idealny 10 sierpnia, 2018

Śluz ślimaka- składnik idealny

Ostatnimi czasy wielką popularność zdobywają kosmetyki ze śluzem ślimaka. Jest ich coraz więcej, w drogeriach, aptekach czy sklepach internetowych. Czy jednak zastanawialiście się co kryje się pod hasłem “śluz ślimaka” i jakie kosmetyki najlepiej wybierać?

 

Śluz ślimaka w medycynie i kosmetologii wykorzystywany jest od lat. Od dawna wiadomo, że ma on właściwości mocno regenerujące i łagodzące. Natomiast ma on wiele innych wspaniałych, i co najważniejsze, popartych badaniami naukowymi, właściwości takich jak:

 

zmniejszenie wrażliwości skóry,
mocne łagodzenie zaczerwienień,
nawilżanie skóry,
działanie antybakteryjne,
szczególnie pomocne w trądziku pospolitym jak i zapalnym,
widoczne opóźnienie oznak starzenia i wypłycenie płytkich zmarszczek.

 

Ślimak produkuje dwa rodzaje śluzów: limozyna i kryptozyna. Jednak ten wykorzystywany w kosmetykach i mający powyższe właściwości to właśnie kryptozyna. W składzie kryptozyny znajdują się: naturalne antybiotyki, alantoina, kolagen, elastyna, mukopolisacharydy, kwas glikolowy, witaminy C,E,A. Pozyskiwanie śluzu ślimaka jest procesem bezinwazyjnym dla ślimaków.

 

Aby jednak, śluz ślimaka mógł prawidłowo i stosunkowo szybko zadziałać musi znaleźć się w preparacie wysoko w składzie. Prawidłowa ilość takiej substancji w składzie to około 40-50% całego składu- czyli całkiem dużo. Jeżeli będzie go więcej, mocno podrażni skórę, jeśli będzie go mniej, nie zadziała. Taka ilość informuje nas o tym, że mniej więcej powinien znaleźć się on na pierwszym bądź drugim miejscu w składzie kosmetyku. To, na którym z tych dwóch miejsc się pojawi zależeć będzie także od formy kosmetyku, czy jest to krem, serum czy tonik. Ze względu na składniki pomocnicze, inne muszą znaleźć się w kremie a inne w serum. Dodatkowo, ważne jest aby kosmetyki te miały krótkie składy, wtedy procentowo mamy jeszcze więcej składnika aktywnego w preparacie.

 

Dodatkowo, aby ten składnik mógł zadziałać prawidłowo na naszą skórę, jego forma musi być jaknajbardziej naturalna, nie mogą to być ekstrakty pozyskiwanie chemiczne, czy ekstrakty sprowadzane z niewiadomego źródła. Niestety, tutaj ciężko jest odróżnić ekstrakt chemiczny od czystego śluzu ślimaka, gdyż w międzynarodowym słowniku składników kosmetycznych śluz ślimaka to Snail Secretion Filtrate. Nie ma rozróżnienia na tą chwile, więc pod tym wyrażeniem mogą się znajdować, chemiczne sproszkowane ekstrakty jak i właśnie prawidłowy wysko-składnikowy czysty śluz ślimaka. Tutaj, musimy wierzyć dystrybutorom, którzy opisują czy jest to ekstrakt czy czysty śluz, oraz kierować się ceną,

ponieważ pozyskanie czystego, pełnowartościowego śluzu ślimaka jest kosztowne dodatkowo jest to proces długi i trudny, musi odbywać się

w naturalnych warunkach, w przeciwnym razie ślimak wytwarzać będzie toksyny, które nie nadają się do produkcji kosmetyków. Dlatego kosmetyki z pełnowartościowym śluzem nie są kosmetykami tanimi. Nie znajdziemy ich w osiedlowych drogeriach.

 

Najczęściej firmy, które rozprowadzają tego typu kosmetyki, powinny mieć swoje badania naukowe, potwierdzające ich działanie.

 

Poniżej, dla porównania, podane będą składy kosmetyków, które na swoich opakowaniach mają informacje, że zawierają śluz ślimaka. Naprawdę jest to bardzo zróżnicowane. Dlatego należy czytać składy kosmetyków, tylko wtedy będziemy pewni, że kupujemy dobry i działający kosmetyk.

 

Preparat 1 Krem

Aqua (Water), Glyceryl Stearate SE, Snail Secretion Filtrate, Caprylic/capric Triglyceride, Sodium Stearoyl Lactylate, Cetearyl Alcohol, Glycerin, Cera Alba (White Beeswax) Extract, Coco Caprylate ,Dicaprylyl Carbonate, Sorbitan Stearate, Panax Ginseng Extract, Equisetum Arvense Extract , Hederahelix extract, Calendula OffIcinalis (Calendula) Flower Extract, Sodium Hyaluronate, Tocopheryl Acetate, Lactic Acid, Allantoin, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Benzyl Alcohol

 

Jak widać, śluz ślimaka jest na 3 miejscu więc wysoko, co prawda skład kosmetyku jest długi, mógłby być krótszy.

Preparat 2 Krem

Aqua, Ethylhexyl Palmitate, Propanediol, Glycerin, Isononyl Isononanoate, Hydroxyethyl Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer, Snail Secretion Filtrate, Arnica Montana Flower Extract, Allantoin, Squalane, Panthenol, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Sorbitan Isoste- Arate, Hydroxyethyl Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer, Polysorbate 60, Hydrogenated Polyisobutene, C15-19 Alkane, Hydrogenated Poly (C6-14 olefin), Phenoxyethanol, Triethanolamine, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Ethylhexylglycerin, Parfum, Alpha-Isomethyl Ionone, Citronellol, D- Limone- Ne, Hydroxycitronellal, Linalool.

 

Tutaj już śluz ślimaka jest aż na 9 miejscu, bardzo daleko w składzie jak na kluczowy składnik kosmetyku. Można stwierdzić, że taki produkt będzie naprawde bardzo słabo działał.

 


Preparat 3 Krem

Snail Secretion Filtrate, Aqua, Glycerin, Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol, Cera Alba, Ceteareth-20, Sodium Hyaluronate, Phenoxyethanol, Caprylyl Glycol, Potassium Sorbate, Hexylene Glycol, Sodium Polyacrylate, Parfum

 

Kluczowy składnik na pierwszym miejscu, naprawdę bardzo dobrze. Dodatkowo skład jest naprawdę krótki, co jest dużym plusem. Mamy gwarancję, że ilość tego składnika jest najwyższa, z pewnością ten krem spełnia swoje zadanie.

 


Preparat 4 Serum

Water/Aqua/Eau, Snail Secretion Filtrate, Hyaluronic Acid, Aloe Vera Extract, Collagen, Butylene Glycol, Hydrolyzed Beta-Glucan, Pentylene Glycol, Polyglycerin-10, Annona Squamosa Seed Extract, Cynanchum Atratum Extract, Panthotenic Acid (Vitamin B5), Folic Acid, Phenoxyethanol.

 

Serum bardzo dobre, składnik na drugim miejscu, więc wysoko. Dodatkowo plus za, krótki skład.

 


Preparat 5 Serum

Aqua (Water), Niacinamide, Panthenol, Snail Secretion Filtrate, Sodium Hyaluronate, Aloe Barbadensis Leaf Juice Powder, Allantoin, Mandelic Acid, Lactic Acid, Polysorbate 20, Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol, Parfum (Fragrance), Butylphenyl Methylpropional, Linalool.

 

W tym serum, kluczowy składnik jest na 4 miejscu, daleko jak na serum, nie będzie miał silnego działania.

 

Dobry kosmetyk ze śluzem ślimaka potrafi bardzo mocno poprawić stan cery. Niewątpliwie jest to jeden z wielu wysoko cenionych składników w kosmetykach pielęgnacyjnych jak i leczniczych. Należy jednak pamiętać, że kluczowa jest systematyczność. Nie tylko w przypadku tych kosmetyków, ale też w przypadku wszystkich innych stosowanych preparatów.

Zobacz podobne