fbpx

Skinboost blog

Wstecz
Rozstępy – dlaczego powstają i jak sobie z nimi radzić. 5 sierpnia, 2020

Rozstępy – dlaczego powstają i jak sobie z nimi radzić.

Dzisiejszy wpis będzie o rozstępach. Dlaczego? Ponieważ, właśnie celem prowadzenia bloga od zawsze było dla mnie niesienie Wam odpowiedzi na temat aktualnych, często zadawanych pytań. Ostatnimi czasy bardzo często prowadzę terapię rozstępów. Wiele z Was może powiedzieć, ale po co? Przecież nie można ich usunąć, nie warto… I poniekąd w niektórych przypadkach, się z tym zgadzam, ale nie u każdego.

 

W gabinecie w ostatnich kilku miesiącach miałam zaszczyt działać z rozstępami na brzuchu, udach, pośladkach czy biuście. Tymi wczesnymi, czerwonymi jak i tymi “starymi” białymi, które większość specjalistów przekreśla z góry (ale nie ja).

 

Może jednak zacznijmy od początku, co to jest ten rozstęp, jak powstaje i dlaczego.
Rozstępy to wrzecionowate pasma na skórze wyglądem przypominające blizny. W zależności od miejsca występowania mogą przybierać różne ułożenie- promieniste lub równoległe. Ich główna lokalizacja to uda, brzuch, piersi, biodra oraz obszar pod kolanami. Najczęściej występują u kobiet ciężarnych, nastolatków i osób otyłych lub osób których waga ciała często ulega zmianie. Popularnym jest to, że rozstępy towarzyszą głównie kobietom. Nic bardziej mylnego, na rozstępy narażeni są także mężczyźni, zwłaszcza ci otyli lub kulturyści.

 

Powstawanie rozstępów wiąże się z upośledzeniem funkcji fibroblastów czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję 2 rodzajów białek: kolagenu i elastyny, które odpowiedzialne są za elastyczność i jędrność naszej skóry.

 

Fazy rozstępów

Wyróżniamy dwie fazy rozstępów:

Fazę zapalną, w której rozstępy są koloru czerwono-niebieskiego. Towarzyszy im obrzęk skóry właściwej, stan zapalny wokół zmian, zniekształcenie włókien tkanki łącznej i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Na tym etapie mamy najwięcej szansy na całkowite usunięcie rozstępu.

Fazę zanikową, w której są one bledsze i przyjmują kolor białawo-perłowy lub kości słoniowej. Poza zmianami w głębi skóry, obserwujemy ścieńczenie i zanik naskórka, zmniejszenie grubości i zanik tkanki łącznej skóry właściwej oraz zmiany w składzie proteoglikanów.

 

Rozstępy w obrazie histopatologicznym bardzo przypominają bliznę. Natomiast nie jest to całkowicie to samo. Blizna jest następstwem urazu mechanicznego skóry właściwej i tkanki podskórnej. Rozstęp natomiast powstaje w skutek zmiany struktury tkanki łącznej, bez urazu mechanicznego.

 

Profilaktyka i działanie na istniejące już rozstępy.

W przypadku rozstępów, bardzo ważna jest profilaktyka. Leczenie jest często długotrwałe i kosztowne. Prawidłowo dobrana kuracja przynosi bardzo dobre efekty, ale na wszystko trzeba czasu. Tak jak mówiłam wcześniej, walka z rozstępami jest czasochłonna i kosztowna, ale przynosi efekty.

 

Profilaktyka rozstępów głownie powinna opierać się na kontroli wagi i stosowanie diety bogatej w witaminy B5, E, A, PP. Należy także prowadzić aktywny tryb życia i łączyć ćwiczenia z zabiegami, masażami, które poprawiają krążenie krwi. Ważna jest także pielęgnacja. Należy pamiętać o natłuszczaniu i nawilżaniu skóry. Skóra sucha, odwodniona i narażona czynnikami zewnętrznymi też bardziej podatna jest na powstanie rozstępu.

 

Natomiast co robić, gdy rozstępy się pojawią.
W pierwszej kolejności, należy wybrać kosmetologa, który zajmuje się likwidacją rozstępów. Najlepiej udać się na konsultację i podczas takiej konsultacji o wyczerpującym wywiadzie, kosmetolog powinien doradzić odpowiednie zabiegi dla danego problemu. Inaczej zadziałamy na rozstępy w fazie zapalnej a inaczej na te już w fazie zanikowej.

 

Ja w moim gabinecie, najczęściej jednak podczas pracy z rozstępami wykorzystuję: peelingi chemiczne, mezoterapię igłową, stymulatory tkankowe takie jak np. kolagen, radiofrekwencję mikroigłową czy nawet endomasaż Modente. Dzięki wnikliwej analizie, zawsze uzyskuję efekt!

 

Oczywiście nie wszystko nadaje się dla każdego. Dlatego bardzo ważna jest konsultacja i dobranie odpowiedniej metody dla danego przypadki. Inaczej działać będę z kobietą młodą, inaczej z mamą karmiącą dziecko a inaczej ze sportowcem.
Dlatego, jeśli interesuje cię temat rozstępów, bądź masz rozstępy i jesteś z okolic Krakowa. Zapraszam Cię serdecznie do mojego gabinetu. Gwarantuję Ci zadowolenie!

Zobacz podobne