fbpx

Skinboost blog

Wstecz
Podstawowy krok w codziennej pielęgnacji cery 27 czerwca, 2018

Podstawowy krok w codziennej pielęgnacji cery

Nawilżanie skóry to podstawa codziennej pielęgnacji każdego rodzaju cery.

Ostatnimi czasy bardzo często spotykam się z pytaniami od innych osób, czy trzeba nawilżać skórę latem? Czy jest to potrzebne i czy nie spowoduje to nadmiernej produkcji sebum zwłaszcza u osób borykających się na co dzień z tym problemem.

Odpowiedź brzmi: Tak, nawilżanie skóry to podstawa codziennej pielęgnacji naszej cery. Niezależnie od pory roku i od rodzaju cery. Zmianie mogą ulegać natomiast formy kosmetyków. Co więcej prawidłowa dobrana pielęgnacja, nie powoduje zwiększonego wydzielania sebum. Efektem nadmiernego wydzielania sebum może być stosowanie zbyt treściwych kosmetyków bądź zbyt mocne przesuszenie skóry kosmetykami matującymi.

 

Nasz organizm składa się w około 70% z wody, a skóra jest głównym narządem regulującym gospodarkę wodną ciała. Niewłaściwy poziom nawilżenia naszej cery, niezależnie od jej rodzaju, powoduje powstawanie zaczerwienienia, łuszczenia, pieczenia, podrażnienia a nawet wykwitów zapalnych.

 

W skórze właściwej znajdują się komórki zwane proteoglikanami, odpowiadają one za prawidłowe nawodnienie skóry. Woda zgromadzona przez proteoglikany nie zostaje jednak tylko w skórze właściwej. Część wody przemieszcza się do wierzchnich warstw skóry i odparowuje. Jednak by zapobiec nadmiernemu odparowywaniu wody, na powierzchni naskórka znajduje się NMF- Naturalny Czynnik Nawilżający, który ma za zadanie hamowanie nadmiernego parowania wody. Tworzy on płaszcz hydrolipidowy. Oprócz tego, że służy do zapobiegania nadmiernej transepidermalnej ucieczki dowy z organizmu, chroni on także np. przed bakteriami.

 

W skład NMF wchodzą:

aminokwasy
sole mineralne
mleczan sodu
sól sodowa kwasu piroglutaminowego
mocznik
i inne n.in amoniak, kwas moczowy, glikozamina, keratynina

 

Jednak nasza skóra by “wyprodukować” NMF potrzebuje wody. Jest to dodatkowy powód by nawilżać naszą skórę i nawadniać nasz organizm. Skóra, która jest odpowiednio nawilżona, z łatwością radzi sobie z negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, wolniej się starzeje, jest gładka, miękka, sprężysta, ma jednolity promienny koloryt.

 

Kosmetyki nawilżające często oprócz innych nawilżających składników, zawierają także mieszanki składników zawartych w NMF. Jednak należy pamiętać, aby kosmetyk był efektywny substancje aktywne muszą znajdować się wysoko w składzie kosmetyku. Dodatkowo najlepiej by były to kosmetyki z krótkimi składami, wtedy mamy pewność, że kosmetyk nie zawiera zbędnych substancji.

 

Kosmetyk nawilżający najczęściej m.in. zawiera składniki aktywne takie jak:

Kwas hialuronowy- mukopolisacharyd, ma właściwości higroskopijne, łagodzące, odbudowujące, tworzy delikatny film na skórze zapobiegający przed nadmierną utratą wody.

Aloes- szybko wnika w tkanki, wchłania się szybciej i lepiej niż woda, poprawia krążenie krwi, pomaga utrzymać kwaśny odczyn skóry, dzięki czemu jest ona odporniejsza na podrażnienia. Działa także przeciwzapalnie.

D-Panthenol- prowitamina B5, oprócz działania wiążącego wodę, ma także działanie łagodzące, odbudowujące i przyspieszające gojenie.

Mleczan sodu- sól sodowa kwasu mlekowego,nawilża, zapobiega nadmiernemu wysuszeniu skóry, hamuje wysuszające działanie detergentów, działa przeciwbakteryjnie.

Mocznik- składnik NMF, oprócz silnego działania wiążącego wodę, posiada właściwości regeneracyjne.
Proteiny pszenicy lub ryżu- wiążą wodę, działają regenerująco i odbudowująco.

Sorbitol- pochodna glukozy, ma działanie higroskopijne, potrafi mocno nawilżyć skórę odwodnioną, spierzchniętą. Reguluje procesy odnowy naskórka.

Kolagen- oprócz działania nawilżającego, przywraca świeżość i gładkość skórze.

Chitozan- polisacharyd, wiążący wodę w skórze, otrzymywany ze skorupek stawonogów. Tworzy delikatny film na skórze chroniący przed wnikaniem negatywnych czynników zewnętrznych.

Gliceryna- bezbarwny żel o działaniu zmiękczającym, nawilżającym i wygładzającym.

 

Oprócz dobrego składu kosmetyku, ważna jest także jego forma. Kosmetyki o konsystencji bardziej bogatej, cięższej, z dodatkami różnego rodzaju olejów polecane będą dla skór bardzo suchych, łuszczących się. Formy żelowe, lekkie emulsje polecane są dla cer bardziej tłustych, mieszanych z tendencją do wzmożonej produkcji sebum. Są one lżejsze, nie obciążają gruczołów łojowych, szybko się wchłaniają i nie pozostawiają tłustego filmu na skórze.

 

Pamiętajmy, aby zwłaszcza w okresie letnim nie stosować zbyt wielu kosmetyków. W ten sposób możemy przeciążyć skórę, dodatkowo często łączenie zbyt wielu preparatów pozostawianych do wchłonięcia na naszej skórze może spowodować efekt odwrotny do zamierzonego, spowodowany przez interakcje pomiędzy składnikami aktywnymi.

 

Prosty schemat nawilżania skóry:

Skóra mieszana/tłusta/normalna

W pielęgnacji porannej pamiętaj, aby po umyciu i stonizowaniu skóry, nałożyć lekkie serum lub lekką esencje nawilżającą. Te lekkie formy kosmetyku nie obciążą Twojej cery i nie zwiększą produkcji sebum. Na zakończenie oczywiście nie zapomnij kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

W pielęgnacji wieczornej, po demakijażu możesz nałożyć serum/esencje nawilżającą i swój ulubiony bogatszy krem na noc. Możesz także w okresie letnim wybrać krem, który jednocześnie będzie dobrze nawilżał i regenerował skórę podczas snu. Wtedy nie trzeba osobno aplikować serum pod krem.

Skóra sucha/ bardzo sucha

W pielęgnacji porannej, po umyciu i stonizowaniu skóry, nałóż serum nawilżające i lipidowy krem na dzień. Na zakończenie oczywiście nie zapomnij kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

W pielęgnacji wieczornej, po demakijażu możesz nałożyć regenerującą maskę na całą noc lub witaminowy krem odżywczy, który nawilży i ukoi podrażnioną i ściągniętą skórę.

 

Pamiętaj jednak, że wyżej opisana pielęgnacja to ogólna propozycja i tylko prosty schemat, który pomoże w utrzymaniu codziennego prawidłowego nawilżenia skóry. Nie zapominaj, w swojej domowej pielęgnacji o peelingach czy maskach.
Jeżeli nie wiesz jakiego rodzaju kosmetyki domowe będą dla Ciebie najlepsze, umów się na konsultację do gabinetu kosmetologicznego. Tam specjalista po wywiadzie i obejrzeniu cery doradzi co stosować, by prawidłowo pielęgnować swoją skórę.

Zobacz podobne