Skinboost blog
Wstecz
Kwasy omega – pomoc w zdrowej skórze
Kwasy omega jako pomoc w leczeniu zmian skórnych.
Skóra człowieka to największy organ naszego ciała, ulega ona ciągłym zmianom, przez czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne. Nieustannie chroni nas przed różnego rodzaju patogenami.
W celu ochrony i utrzymania zdrowej skóry, często stosujemy skomplikowaną pielęgnację domową, składającą się z kilku kroków, które powtarzamy codziennie. Jednak należy pamiętać, że nie liczy się tylko to co dostarczamy skórze poprzez różnego rodzaju specyfiki – kosmoceutyki, ale także to, jakie substancje odżywcze dostarczamy podczas naszej codziennej diety.
Dzisiaj chciałabym pokrótce omówić dobroczynny wpływ wielonienasyconych kwasów tłuszczowych – WKT.
Do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych m.in zaliczamy:
- kwas linolowy
- alfa-linolenowy
- gamma-linolenowy
- eikozapentaenowy
- dokozaheksaenowy
Kwasy te znaleźć możemy na co dzień w produktach typu: olej konopny, olej z pestek winogron, olej kukurydziany, nasiona czarnej porzeczki, rybach (łosoś, śledź, makrela)
Wpływ kwasów omega na skórę
Skóra, gdy jest zdrowa, zachowuje równowagę pomiędzy środowiskiem wewnętrznym jak i zewnętrznym. Chroni nas przed różnego rodzaju infekcjami. Składnikiem kluczowym w prawidłowym funkcjonowaniu naszej skóry są lipidy oraz keratynocycty. Lipidy naskórka tworzą “cement” pomiędzy keratynocytami. Dzięki czemu nasza skóra jest w stanie prawidłowo chronić nasz organizm.
Niestety, bardzo łatwo jest zaburzyć skład lipidów. Co powoduje upośledzenie i pogorszenie stanu naszej cery. Skład lipidów mogą zaburzać: promieniowanie UV, silne detergenty oraz różne stany zapalne naszego organizmu.
Do najważniejszych lipidów budujących barierę naskórkową należą m.in. ceramidy. Stanowią one aż 40% lipidów. Dzięki ceramidom, nienasyconym kwasom tłuszczowym i sterolom, cement międzykomórkowy może zatrzymywać wodę w naskórku.
Osoby, które cechuje niedobór kwasu linolowego i alfa-linolenowego często borykają się z suchością cery. Kwas gamma-linolenowy uzyskiwany jest na drodze reakcji enzymatycznej z kwasem linolowym. Wraz z wiekiem zmniejsza się stężenie GLA – kwasu gamma-linolenowego. Stan niedoboru tych kwasów mogą stanowić przyczynę występowania wielu schorzeń skóry, m.in AZS czy łuszczycy.
Zaburzenie warstwy lipidowej naskórka, może też prowokować zmiany trądzikowe oraz nasilać łojotokowe zapalenie skóry. Niedobór WKT w diecie w okresie dojrzewania powoduje charakterystyczne zmiany takie jak: powstawanie zaskórników oraz stanów zapalnych- poprzez zmianę pH skóry.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, są składnikami wielu preparatów do pielęgnacji wysuszonej skóry. Obecnie zaleca się także stosowanie doustne preparatów z NNKT – suplementów diety – szczególnie z kwasami omega-3, m.in. w celu poprawy kondycji skóry
Podsumowując, niezależnie od wieku osoby, dieta jak i suplementacja kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6 jest niezbędna do zachowania zdrowej cery.
Zobacz podobne
-
10 maja, 2022
Stan skóry a suplementacja witaminy D
W ostatnich latach świadomość przyjmowania witaminy D wśród populacji Polskiej mocno wzrosła. Co niezmiernie mnie cieszy, gdyż jest to witamina […]
-
12 kwietnia, 2022
Stan cery a odstawienie tabletek antykoncepcyjnych
Dużo kobiet zgłasza się do gabinetu kosmetologicznego z trądzikiem, który zaczął pojawiać się po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. W tym wpisie […]
-
27 grudnia, 2021
Hirsutyzm a depilacja laserowa
W dzisiejszym wpisie chciałabym przybliżyć Wam nową usługę w naszym gabinecie – BEZBOLESNĄ depilację laserową. Dzięki temu zabiegowi, możemy jeszcze […]