fbpx

Skinboost blog

Wstecz
Blizny potrądzikowe, w jaki sposób powstają i jak z nimi walczyć. 9 października, 2019

Blizny potrądzikowe, w jaki sposób powstają i jak z nimi walczyć.

Acne vulgaris to choroba skóry, która obecna jest coraz częściej nie tylko u nastolatków, ale także dotyka osoby dorosłe. Trądzik pospolity charakteryzuje się zwiększoną pracą gruczołów łojowych, która to prowadzi do powstawania różnego typu zmian na skórze pacjenta. Najczęstsze miejsca, w których pojawia się trądzik to twarz, dekolt oraz plecy.

 

W pracy z tą dermatozą ważne jest aby znaleźć główną przyczynę powstawania zmian trądzikowych. Niestety często jest tak, że niewłaściwa pielęgnacja, rozdrapywanie, wyciskanie czy po prostu charakter zmiany prowadzą do nieprawidłowego procesu gojenia się skóry, zaburzeń w jej budowie i powstawania nieestetycznych blizn, które ciężko jest później usunąć.

 

Blizna to nic innego jak zmiana powstała z tkanki łącznej włóknistej powstaje w wyniku urazu lub gojenia się stanów zapalnych skóry. Blizna potrądzikowa może powstać w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji, mechanicznego urazu (wyciskania, drapania) lub jako następstwo zmian zapalnych.

 

Proces powstawania blizny

 

Faza 1
Skaleczenie, rozdrapanie, powstanie zmiany zapalnej. Rana pokryta jest krwią, która tworzy skrzep a następnie strup. Pod którym powoli następuje odbudowa tanek skóry.
Faza 2
Kluczową rolę odgrywają tutaj makrofagi, komórki żerne, które oczyszczają ranę z drobnoustrojów. Proces ten trwa około tygodnia.
Faza 3
Fibroblasty namnażają kolagen i elastynę, które między innymi są niezbędne do wytworzenia ziarniny. Podczas wytwarzania ziarniny, następuje także naskórkowanie i neowaskularyzacja, czyli powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Całkowita faza gojenia, remodelingu tak naprawdę trwa od kilku miesięcy do roku czasu.

 

 

Na proces gojenia i wygląd blizny ma wpływ m.in:

• wiek osoby;
• stan zdrowia
• zaburzenia hormonalne;
• niedobory witamin i białka;
• zaburzenia krążenia i ukrwienie rany
• leki
• pielęgnacja rany
• stosowanie używek
• geny
• umiejscowienie rany
• kształt, szerokość i głębokość rany;
• zakażenia w miejscu blizny;
• stosowanie leków w okolicy rany

 

 

Blizny potrądzikowe ze względu na ich wygląd, możemy podzielić na blizny:
• zanikowe, atroficzne, wgłębione (Ice-pick, boxcar, rolling)
• wyniesione ponad powierzchnię skóry, hipertroficzne
• odbarwione, znacząco odbiegające kolorem od pozostałej części skóry
• keloidy

Blizny atroficzne, ice-pick – bardzo wąskie, jednak głębokie blizny. Przypominające szpikulec, zwężają się w głąb skóry.
Blizny atroficzne, Boxcar – blizny szerokie, płytkie ale mocno odznaczone od zdrowej tkanki.
Blizny atroficzne Rolling – szerokie o łagodnym brzegu, następują po przewlekłym stanie zapalnym. Nadają skórze nierównomierną, falistą strukturę.
Blizny hipertroficzne – blizny, które są wypukłe, wyniesione ponad powierzchnię skóry, jednak z biegiem czasu, nie rozprzestrzeniają się na sąsiadujące zdrowe tkanki. Często są następstwem nieleczonego trądziku, w którym występowały zmiany typu cysty, guzki.
Keloidy – blizny wystające ponad powierzchnię skóry, jednak z czasem rozrastają się na otaczające zdrowe tkanki.
Blizny odbarwione – bardzo trudne do usunięcia, w których obserwujemy zanik melaniny. Zanik spowodowany jest tym, iż melanocyty tracą zdolność do produkcji barwnika w obszarze blizny.
Wygląd skóry oraz blizn potrądzikowych może znacząco wpływać na psychikę osoby oraz jej kontakty interpersonalne. Im szybciej zdecydujemy się na program niwelujący blizny tym łatwiej będzie je usunąć.

 

Obecny rozwój kosmetologii i medycyny estetycznej pozwala na bardzo szeroki zakres pracy z blizną. Praca nad blizną nie jest pracą łatwą, szybką i dającą natychmiastowe efekty. Tak jak blizna nie pojawiła się w klika chwil, tak my, specjaliści, nie jesteśmy w stanie w kilka chwil blizny zniwelować, ale nie oznacza to, że blizn nie da się usunąć! Wręcz przeciwnie, da się! Wymaga to czasu i poświęcenia, ale efekty prawidłowej terapii w 100% są tego warte!

 

Oprócz prawidłowo dobranej terapii zwalczającej blizny, dobranej indywidualnie do miejsca występowania blizny, charakteru blizny i ilości występowania blizn należy dodać, że prawidłowa pielęgnacja domowa, podczas tworzenia się blizny oraz podczas terapii zwalczającej blizny ma także bardzo duży wpływ na efekt końcowy.

 

Nowoczesne technologie w leczeniu blizn potrądzikowych

W gabinetach kosmetologii i medycyny estetycznej znaleźć możemy szereg zabiegów zwalczających blizny. Należy jednak pamiętać, że terapia blizn to terapia długotrwała i bardzo indywidualna. To co pomogło innej osobie nie koniecznie pomoże nam. Dlatego tak bardzo ważna jest wcześniejsza konsultacja z kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej, który będzie wykonywał nam zabiegi.

 

Peeling chemiczny kwasem trójchlorooctowym
Najsilniejszy kwas stosowany do resurfacingu i złuszczania naskórka. Kilkukrotne nałożenie preparatu powoduje penetrację aż do warstwy brodawkowatej skóry właściwej. Działa poprzez złuszczenie martwych komórek naskórka i stymulację skóry do produkcji nowych. Złuszczając naskórek powoduje wyrównanie blizny i wygładzenie jej powierzchni. Należy jednak pamiętać, że zabieg koniecznie wykonywany jest w serii około 5-8 zabiegów dla najlepszych rezultatów. Końcowych efekt natomiast uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Więcej…

 

Laser frakcyjny CO2
Laser, o ośrodku czynnym gazowym, a dokładniej mieszaniny gazów. Emituje on wiązkę światła o długości 10 600 nm. Na skórę działa on poprzez pochłonięcie wody znajdującej się w tkankach. Podczas gdy wiązka światła laserowego zetknie się ze skórą, energia lasera zamieniana jest na energię cieplną, co powoduje podgrzanie skóry do 100 oC i selektywne odparowanie tkanek wraz z ich wierzchnią warstwą.
Proces ten widoczny jest tylko na obszarze, na którym wykonywany był zabieg,
nie rozprzestrzenia się on na sąsiednie tkanki. Laser ten penetruje skórę docierając do skóry właściwej, warstwy siateczkowatej. Prawidłowa praca z laserem tego typu daje dobre efekty pozabiegowe. Jednak trzeba liczyć się tutaj z długim okresem rekonwalescencji pozabiegowej.

 

Dermapen
Urządzenie wyposażone jest w 12 igieł, które pulsując wbijają się w skórę, powodując mikrouszkodzenia. Przez co skóra zmuszona jest do zapoczątkowania fizjologicznej odnowy, naprawy i przebudowy struktury skóry. Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i może się łuszczyć jest to naturalny proces rekonwalescencji, natomiast nie jest to na tyle mocno nasilone aby wykluczyć z codziennego funkcjonowania. Zalecam jednak, zwłaszcza przy pierwszym zabiegu wykonać go przed dniem wolnym od obowiązków i pracy, aby skóra spokojnie mogła się zregenerować. Więcej…

 

Pixel Peel
Połączenie kwasu TCA z Dermapenem. Zabieg silnie złuszczający, mocno drażniący i działający nawet na bardzo „upartą“ skórę. Jednak trzeba się liczyć z tym, iż okres rekonwalescencji jest nieco dłuższy niż w przypadku stosowania tych metod z osobna. Podczas zabiegu najpierw nakłuwamy twarz Dermapenem natomiast później nakładamy odpowiednio dobrane stężenie kwasu TCA. Zabieg jest bezbolesny, gdyż stosowane jest przed zabiegiem znieczulenie maścią. Natomiast skóra po zabiegu jest silnie czerwona, opuchnięta, po kilku dniach ciemnieje i pęka. Dlatego ważne jest aby przez kilka dni po zabiegu nie wychodzić z domu, aby skóra spokojnie mogła się zregenerować. Więcej…

 

Radiofrekwencja mikoigłowa
Złoty standard w walce z niwelowaniem blizn potrądzikowych. Radiofrekwencja mikroigłowa to połączenie mikronakłuć i działania fali radiowej. Energia fali radiowej dostarczana jest do skóry właściwej poprzez igły, które wkłuwają się w głąb skóry. Oprócz działania dobroczynnego jakim jest nakłuwanie skóry dodatkowo fala radiowa dostarczana bezpośrednio do skóry właściwej podgrzewa skórę, powodując skręcenie włókien kolagenowych i dodatkową stymulację skóry do produkcji nowego kolagenu i elastyny. Przez to, że fala radiowa działa bezpośrednio w tkankach dostarcza pacjentom szybsze, bardziej widoczne rezultaty w postaci znacznego wypłycenia blizn. Radiofrekwencja mikroigłowa oferuje identyczne rezultaty co lasery ablacyjne (CO2) przy znacznym zmniejszeniu dyskomfortu zabiegowego i znacznym skróceniu czasu rekonwalescencji. Zabieg nie wymaga wykluczenia z życia codziennego. Więcej…

 

Obecnie na rynku mamy wiele sposobów niwelowania blizn potrądzikowych. Często stosujemy także terapie skojarzone składające się z różnych zabiegów w serii dla najlepszych rezultatów. Blizny potrądzikowe to nie tylko problem kliniczny ale i estetyczny. W czasach kultu ciała i idealnej cery, obecność blizn potrądzikowych może spowodować duże problemy psychiczne pacjenta. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i poddać się kuracji zwalczającej blizny, należy jednak pamiętać by się nie zniechęcać, jest to proces trudny i długotrwały ale warty efektów końcowych.
Zapraszam do gabinetu Skinboost w Krakowie, gdzie po dogłębnej analizie doradzę Ci jaka kuracja będzie dla Ciebie najlepsza.

Zobacz podobne