fbpx

Skinboost blog

Wstecz
Back Acne – trądzik na plecach 12 września, 2022

Back Acne – trądzik na plecach

Sezon letni powoli dobiega końca. Wraz z rozpoczęciem okresu jesiennego, gdy zakładamy cieplejsze, bardziej zabudowane ubrania, zapominamy o dokuczającym nam w czasie wakacyjnego urlopu, trądziku na plecach. W tym wpisie chcę Wam przypomnieć czym jest trądzik, jakie są przyczyny powstawania go na plecach oraz jak można z nim walczyć.

 

Czy trądzik to choroba?

Zdecydowanie. Dotychczas sądzono, że trądzik to choroba infekcyjna wywołana przez bakterie Cutibacterium acnes (dawniej Propionibacterium acnes). Aktualnie natomiast wiadomo, że jest on chorobą zapalną o przewlekłym przebiegu w której dochodzi do zaburzenia różnorodności flory bakteryjnej na skórze. Trądzik występuje w miejscach o dużym zagęszczeniu mieszków włosowych, najczęściej na twarzy, klatce piersiowej oraz plecach. Chociaż jego wieloczynnikowa patologia nie jest do końca poznana to za głównego winowajcę powstawania trądziku uważa się nadwrażliwość gruczołów łojowych na zwiększony poziom androgenów, co w konsekwencji wpływa na procesy takie jak:

  1. zwiększona produkcja sebum,
  2. zmiany w składzie łoju (w tym jego zagęszczenie),
  3. silne namnażanie się komórek warstwy rogowej skóry,
  4. rozrost i stan zapalny gruczołów łojowych,
  5. zwiększona kolonizacja bakteriami C. acnes, przy równoczesnej utracie różnorodności mikrobiomu.

Terapia trądziku powinna się zatem skupiać jednocześnie na działaniu przeciwzapalnym, seboregulującym oraz na regulacji ilości komórek w warstwie rogowej.

 

Oprócz nadprodukcji sebum, które czopuje ujścia gruczołów łojowych warto także pamiętać o nadpotliwości. Zwiększona produkcja potu może potęgować stan zapalny, dlatego ważne jest noszenie przewiewnych materiałów dobrej jakości. Sprawdzi się tu bawełna, wiskoza czy len. W przypadku pleców należy także pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji (która niestety często jest pomijana). Skóra na plecach mimo, że jest grubsza także potrzebuje dobranych kosmetyków – nie sprawdzą się tu produkty mocno wysuszające, alkoholowe ani klasyczne mydła. Można za to postawić na lżejsze kwasy (w okresie jesiennym) oraz nawilżanie. Bardzo ważnym aspektem o którym często zapominamy jest dokładne zmywanie produktów do włosów. Zawierają one oleje oraz masła, które osadzając się na plecach mogą dodatkowo zatykać gruczoły oraz pogłębiać problem trądziku. Często także spotykamy się w gabinecie z „wyciskaniem” oraz drapaniem zmian zapalnych. Niestety takie działanie może doprowadzić do powstania blizn oraz przebarwień, które będą trudne do usunięcia.

 

Zabiegi w gabinecie

W zależności od nasilenia zmian oraz ich postaci mamy w gabinecie różne możliwości działania. W przypadku backne dobrze sprawdzą się zarówno zabiegi enzymatyczne DMK jak i kwasowe np. bioreepeel. W przypadku zaskórników czasami trzeba też postawić na atraumatyczne oczyszczanie manualne czy mikrodermabrazje. Każdy zabieg dobieramy indywidualnie do potrzeb skóry.

 

Pielęgnacja domowa

Do codziennego mycia skóry pleców polecamy CeraVe SA. To żel myjący z dodatkiem kwasu salicylowego, który odpowiednio zmiękczy i wygładzi skórę. Poradzi sobie także z częstym problemem jaki towarzyszy trądzikowi czyli rogowaceniem okołomieszkowym na ramionach. Co drugi dzień można także wprowadzić spray złuszczający na wypryski Acnemy – Zitback. Nie wolno także zapominać o nawilżaniu zwłaszcza przy kuracjach kwasowych. Tutaj świetnie sprawdzi się balsam bioderma atoderm.

Zobacz podobne