fbpx

Skinboost blog

Wstecz
Stan cery a odstawienie tabletek antykoncepcyjnych 12 kwietnia, 2022

Stan cery a odstawienie tabletek antykoncepcyjnych

Dużo kobiet zgłasza się do gabinetu kosmetologicznego z trądzikiem, który zaczął pojawiać się po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. W tym wpisie chciałabym pokrótce opowiedzieć o tym dlaczego się tak dzieje i co my jako kosmetolodzy możemy zrobić by pomóc klientom w walce z trądzikiem.

 

Zaczynając od początku, niezależnie od powodów przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Trądzik po ich odstawieniu u większości osób pojawia się. Dlaczego się tak dzieje? Aby odpowiedzieć na to pytanie, na początku należy wyjaśnić czym są tabletki antykoncepcyjne.

 

Tabletki antykoncepcyjne to substancje zapobiegające wzrostowi LH oraz hamowanie wydzielania FSH. Czyli są to preparaty oddziałujące na nasze hormony. Dlatego, gdy przez pewien konkretny czas kobieta przyjmuje tabletki antykoncepcyjne, po czym nagle z nich rezygnuje organizm nie wie co się dzieje. Zaburzona zostaje pewna “równowaga” hormonalna, która trwała przez określony czas. Co w efekcie, może przyczynić się do pojawienia się trądziku. Przystosowanie się organizmu do pracy bez tabletek antykoncepcyjnych może zająć nawet 12 miesięcy. W tym okresie najczęściej właśnie pojawia się m.in trądzik.

 

Najczęstsze przyczyny problemów z cerą po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej to:

  1. wzrost poziomu androgenów
  2. zaburzenie mikrobioty jelit
  3. niskie poziomy cynku
  4. inne wahania hormonalne

Jak możemy zatem pomóc sobie, aby zminimalizować ryzyko powstania trądziku lub zniwelować już widoczny trądzik czy inne zmiany skórne?

 

Niestety, ale antykoncepcja hormonalna, dość mocno wypływa właśnie na poziom witaminy C, witamin z grupy B, selen, magnez, witaminy E czy cynk. A prawidłowy ich poziom jest jednak dość istotny jeśli chodzi o wygląd naszej cery. Należy pamiętać, że jeśli nasz organizm ma niedobory witamin czy minerałów prędzej czy później objawi się to właśnie przez trądzik, łamliwe paznokcie czy wypadanie włosów.

 

Dlatego do odstawienia tabletek antykoncepcyjnych należy się przygotować. Pamiętajmy jednak, że zanim zaczniemy brać suplementy w pierwszej kolejności należy zbadać ich stężenie w naszym organizmie, aby prawidłowo dobrać rodzaj suplementu jak i jego dawkę.

 

Na jakie składniki w diecie oraz suplementacji powinnaś zwrócić uwagę, jeśli chcesz wyregulować niedobory substancji w organizmie i łagodnie przejść odstawienie tabletek antykoncepcyjnych:

 

Kwasy omega 3 – mają one działanie przeciwzapalne. Źródłem będa np. olej lniany, tłuste ryby.
Kwas GLA – niezbędny jest on do prawidłowego funkcjonowania skóry. W kwas GLA bogaty jest np. olej z wiesiołka czy ogórecznika.
Witaminy z grupy B (B3,B6, B2, B12) – odpowiedzialne są m.in za zmniejszenie przetłuszczania się skóry, działanie przeciwzapalne, hamowanie bakterii odpowiedzialnych za trądzik
Witamina A – normalizuje łojotok.
Witamina E – odpowiada za prawidłową wymianę komórek naskórka.
Witamina C – działa antyoksydacyjnie.
Witamina D – odpowiedzialna jest za ogólną kondycję skóry, włosów i paznokci .
Cynk i selen – zmniejsza stan zapalny, działa hamująco na bakterie p.acnes.

 

Pamiętaj jednak, że przed przyjmowaniem jakichkolwiek suplementów diety należy wykonać odpowiednie badania diagnostyczne aby upewnić się co do niedoborów lub je wykluczyć.

 

Oprócz diety oraz suplementacji bardzo ważna będzie także pielęgnacja domowa oraz cykliczne zabiegi kosmetologiczne. Pamiętaj, że kosmetyków do pielęgnacji domowej nie musi być dużo. Muszą jednak one być odpowiednio dobrane do aktualnego stanu Twojej cery.

 

Poniżej znajdziesz przykładowe zabiegi, które będą wspomagać Twoją skórę podczas epizodów trądzikowych oraz w celu zapobiegania powstawania zmian zapalnych:

 

Terapia enzymatyczna DMK – zabiegi celowane na poprawę wydajności i funkcjonowania skóry. Oczyszczające skórę od wewnątrz. Są to spersonalizowane zabiegi całoroczne, które szybko i na długi czas poprawią wygląd Twojej skóry. Są to zabiegi idealne dla cer z trądzikiem zapalnym oraz w celu prewencji.

Peelingi chemiczne – zabiegi hamujące namnażania się bakterii odpowiedzialnuch za trądzik, wyrównujące koloryt skóry, działają silnie wygładzająco i obkurczająco na pory. Mogą to być zabiegi całoroczne jak i mocniejsze – te zarezerwowane jednak są na sezon jesienno-zimowy.

Mezoterapia igłowa – zabieg mocno nawilżający jak i praktycznie natychmiastowo dostarczający witamin skórze. W zależności od wyrobu preparatu możemy podziałać na zmniejszenie stanu zapalnego, zniwelowanie przebarwień pozapalnych czy nawilżenie skóry.

 

Jeśli chodzi o zabiegi należy pamiętać, że kosmetolog dobiera odpowiedni zabieg oraz ich ilość w serii. Odpowiednio dobrane zabiegi wraz z pielęgnacją domową i odpowiednią suplementacją z pewnością zapobiegać będą pojawieniu się problemów skórnych po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Zobacz podobne