fbpx

Skinboost blog

Wstecz
Znamiona skórne – ochrona w lecie 11 czerwca, 2019

Znamiona skórne – ochrona w lecie

Nadszedł, w końcu upragniony okres letni, a z nim wysokie temperatury na dworze i ostre słońce. Wiele z nas już nie może się doczekać urlopu w ciepłych krajach, bądź weekendowego wypadu za miasto, aby w końcu wygrzać się po wyjątkowo długiej zimie. 

 

O dobroczynnym wpływie słońca na nasz organizm od dawna wiadomo, ale jednak, niestety, jest jeszcze ta “druga” strona słońca –  w za dużych dawkach i na nie przygotowaną skórę słońce jest jak pocisk. Przenika przez naskórek, powodując uszkodzenia skóry już na poziomie komórkowym, powodując skutki natychmiastowe lub te z opóźnionym działaniem.

 

Pamiętajmy więc, że każdorazowo przed wyjściem na słońce powinniśmy aplikować krem przeciwsłoneczny z odpowiednio dobranym filtrem. Taki wpis na blogu już był, dlatego nie będę się rozpisywać tutaj za dużo na ten temat. Zachęcam do przeczytania wpisu pt. “Opalanie- jaki filtr będzie najlepszy”.  

 

A co jeśli mamy liczne znamiona barwnikowe?

 

Znamiona barwnikowe to występujące na skórze człowieka punkty mogące mieć różnorodne odcienie –  gdyż za ich powstawanie odpowiedzialna jest melanina. Mogą one być zupełnie niegroźne, jednak stwarzają zagrożenie jakim jest pojawienie się chorób skóry, np. czerniaka, który jest nowotworem skóry.

 

Znamiona barwnikowe mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty.

 

Wrodzone znamiona barwnikowe, są to najczęściej duże znamiona, które jak sama nazwa mówi, mamy od urodzenia. Ich kolor jest jednolity, są gładkie i mają wyraźne granice.

 

Nabyte znamiona, powstają po urodzeniu, mogą być to zmiany łagodne, o jednolitym kolorze, gładkie w dotyku i z jednolitą granicą. Niestety, ale mogą pojawić się też nabyte zmiany atypowe, są to znamiona, których kolor nie jest jednolity a kształt jest niesymetryczny. Ich wielkość to zazwyczaj powyżej 0.5 cm. Te zmiany mogą niestety mutować w czerniaka. Dlatego powinny być pod stałą kontrolą dermatologa.

 

Jak chronić zmiany skórne przed promieniowaniem słonecznym?

  1. Przede wszystkim nie zapominaj aplikować wysokich filtrów w obrębie zmiany.
  2. Unikaj solarium.
  3. Staraj się unikać wystawiania skóry na promieniowanie słoneczne, między godziną 11:00 a 15:00, gdy jest ono najsilniejsze w ciągu całego dnia.
  4. Pamiętaj też, o powtórnym zaaplikowaniu kremu na skórę co 2-3 godziny, gdy jesteś na słońcu. Zwłaszcza po kąpieli wodnej, lub wycieraniu skóry ręcznikiem.
  5. Regularnie obserwuj swoje znamiona, sprawdzaj ich kolor oraz kształt i wielkość.
  6. Minimum raz w roku poddaj się dermatoskopii zmian skórnych. Jest to bezinwazyjny zabieg u dermatologa, który wykonywany regularnie pozwoli na monitorowanie ewentualnych zmian zachodzących w znamionach.

Zobacz podobne