fbpx

Skinboost blog

Wstecz
Żelazo w chorobach zapalnych skóry 28 lipca, 2024

Żelazo w chorobach zapalnych skóry

Niedobory żelaza mogą mieć istotny wpływ na wygląd skóry, szczególnie w kontekście chorób zapalnych takich jak trądzik oraz łojotokowe zapalenie skóry. Żelazo jest niezbędnym pierwiastkiem w organizmie, wpływającym na wiele procesów biologicznych, w tym na zdrowie skóry. W tym wpisie chciałabym skupić się na roli żelaza w funkcjonowaniu skóry, jakie badania należy wykonać w celu diagnozy niedoborów żelaza oraz jak dietą i suplementami można podnieść poziom żelaza we krwi.

 

Rola Żelaza w Trądziku i Łojotokowym Zapaleniu Skóry

 

Żelazo jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym skóry. Jest ono niezbędne do produkcji hemoglobiny, białka odpowiedzialnego za transport tlenu we krwi. Niedobór żelaza może prowadzić do niedotlenienia tkanek, co wpływa na ich wolną regenerację, złe dotlenienie oraz złe odżywianie.

 

Jak powszechnie wiadomo trądzik jest schorzeniem zapalnym skóry, które dotyka miliony ludzi na całym świecie. Badania wskazują, że istnieje związek między poziomem żelaza a stanem skóry u osób z trądzikiem. Żelazo wpływa na system odpornościowy, a jego niedobór może osłabić odpowiedź immunologiczną organizmu, co w efekcie przy trądziku prowadzi do zaostrzenia stanów zapalnych.

 

W jednym z badań zaobserwowano, że pacjenci z trądzikiem mają często niższe poziomy ferrytyny (białko magazynujące żelazo) co skutkuje niedoborem żelaza i jest to z pewnością jeden z czynników pogarszających stan skóry. Podobnie jest w ŁZS – Łojotokowym Zapaleniu Skóry. Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekłe zapalenie skóry charakteryzujące się łuszczeniem i zaczerwienieniem, szczególnie w obszarach bogatych w gruczoły łojowe, takich jak skóra głowy, twarz i klatka piersiowa. Chociaż przyczyny tego schorzenia nie są do końca poznane, uważa się, że czynniki takie jak stres, zmiany hormonalne oraz niedobory żywieniowe, w tym niedobór żelaza, mogą wpływać na jego rozwój. Jak więc widać żelazo jest istotne dla zdrowia skóry, a jego niedobór może przyczyniać się do zwiększenia podatności na infekcje i stany zapalne.

 

Jeśli obserwujesz pogorszenie stanu skóry, zaobserwuj swój organizm może on dawać Ci sygnały, że właśnie żelaza brakuje w Twoim organizmie.

 

Najczęstsze objawy niedoboru żelaza

  1. Zmęczenie i osłabienie
  2. Bladość skóry i błon śluzowych
  3. Kołatanie serca
  4. Zawroty głowy
  5. Szybkie męczenie się podczas wysiłku fizycznego
  6. Zimne dłonie i stopy
  7. Zwiększona podatność na infekcje
  8. Wypadanie włosów
  9. Łamliwość paznokci
  10. Zajady
  11. Syndrom niespokojnych nóg

 

Diagnostyka Niedoborów Żelaza

 

Aby zdiagnozować niedobory żelaza, konieczne jest przeprowadzenie kilku badań laboratoryjnych. Najważniejsze z nich to:

 

Morfologia krwi – pozwala ocenić poziom hemoglobiny oraz czerwonych krwinek.

Poziom ferrytyny- badanie poziomu ferrytyny we krwi jest najlepszym wskaźnikiem zapasów żelaza w organizmie.

TIBC (Całkowita zdolność wiązania żelaza)- ocena zdolności krwi do wiązania żelaza, co pomaga w ocenie jego dostępności w organizmie.

Saturacja transferyny – wskaźnik pokazujący, jak dużo żelaza jest transportowane w krwi.

Wyniki tych badań pozwalają na dokładną ocenę stanu zapasów żelaza i ewentualne zidentyfikowanie niedoborów.

 

Dieta – co jeść przy niedoborach żelaza

 

Dieta jest kluczowym elementem w utrzymaniu odpowiedniego poziomu żelaza. Aby zwiększyć jego podaż, warto włączyć do jadłospisu następujące produkty:

 

Mięso czerwone takie jak wołowina i wątróbka są bogate w łatwo przyswajalne żelazo hemowe.
Drób i ryby stanowią dobre źródło żelaza hemowego, choć w nieco mniejszych ilościach niż czerwone mięso.
Produkty roślinne: szpinak, soczewica, fasola, orzechy, nasiona dyni, oraz suszone owoce, takie jak rodzynki i morele, są dobrymi źródłami żelaza niehemowego.
Wzbogacone produkty zbożowe płatki śniadaniowe i pieczywo wzbogacane w żelazo.

 

Aby poprawić wchłanianie żelaza niehemowego, warto spożywać produkty bogate w witaminę C, takie jak owoce cytrusowe, papryka czy brokuły, podczas posiłków.

 

W przypadku nawracającego niedoboru żelaza koniecznym jest znalezienie przyczyny najczęściej są to:

  1. SIBO/IMO
  2. infekcja h.pylori
  3. zapalenie żołądka
  4. choroby zapalne jelit

 

Suplementacja żelaza

 

W przypadkach, gdy dieta nie wystarcza do uzupełnienia niedoborów żelaza, konieczna może być suplementacja. Warto jednak pamiętać, że przyjmowanie suplementów żelaza powinno odbywać się pod kontrolą specjalisty. Nie stosujemy dużych dawek. Nadmiar żelaza jest toksyczny.

 

Najczęściej stosowane formy suplementów to:

 

Siarczan żelaza – najczęściej przepisywany ze względu na wysoką dostępność i skuteczność.
Fumaran żelaza – alternatywa dla siarczanu, często lepiej tolerowana przez układ pokarmowy.
Gluconian żelaza – stosowany w przypadkach nietolerancji innych form żelaza.

 

Niedobory żelaza mogą znacząco wpływać na stan skóry, szczególnie w przypadku chorób zapalnych takich jak trądzik i łojotokowe zapalenie skóry. Diagnostyka niedoborów żelaza powinna obejmować szereg badań laboratoryjnych, które pozwolą na dokładną ocenę zapasów tego pierwiastka w organizmie. Dieta bogata w żelazo oraz odpowiednia suplementacja mogą skutecznie pomóc w uzupełnieniu niedoborów, co przyczynia się do poprawy zdrowia skóry i ogólnego samopoczucia. Jak wskazują badania, monitorowanie i zarządzanie poziomem żelaza jest kluczowe dla osób cierpiących na choroby zapalne skóry.

Zobacz podobne