Często zadawane pytania
W gabinecie często spotykam się z takim pytaniem od Pań: "Normalnie nie mam problemów z cerą, dlaczego więc przed miesiączką zawsze coś mi wyskoczy?"
Dzisiaj postaram się wyjaśnić, dlaczego znaczna część kobiet przed miesiączką obserwuje pojawienie się wykwitów skórnych.
Przedmenstruacyjny trądzik, pojawia się aż u około 80% kobiet, zarówno u tych, które na codzień nie mają problemów z cera jak i u tych, które cały czas borykają się z trądzikiem. Drugi typ kobiet obserwuje mocne zaostrzenie zmian trądzikowych zaraz przed menstruacją.
Trądzik pojawiający się przed menstruacją, ma bardzo charakterystyczny wygląd. Nie chodzi tutaj o zmiany typu zaskórniki (otwarte zaskórniki, zamknięte zaskórniki), lecz o czerwone, zmiany zapalne, które najczęściej pojawiają się w obrębie żuchwy, policzków, brody czy szyi. Często towarzyszy im ból przy nacisku czy dotyku.
Cykl hormonalny u kobiety
W pierwszej połowie cyklu kobiety, z powodu małej ilości estrogenów i progesteronu, cera nie wygląda najlepiej, najczęściej jest sucha i wrażliwa. Dlatego w tym okresie czasu bardzo dobrze będzie reagować na produkty tłustsze, bogatsze w składniki aktywne takie jak np. olej avocado, kwas hialuronowy czy mocznik.
Po tym tym pierwszym okresie czasu, nasz cera pod wpływem wzrostu estrogenów oraz progesteronu zaczyna "rozkwitać". Nagle się uspakaja, jest nawilżona, gładka.
Natomiast pod koniec cyklu miesiączkowego, ilość estrogenu spada, progesteron natomiast pozostaje na wyższym poziomie i to właśnie pod wpływem jego działania na skórę pojawiają się liczne zmiany zapalne oraz zaskórniki. Skóra staje się napuchnięta. Cera staje się tłusta a pory skóry powiększone.
W tym okresie powinnyśmy unikać preparatów mocno olejowych a sięgnąć po preparaty lżejsze w formie żelu czy lekkiej emulsji. Skóra w tym czasie dużo lepiej będzie reagować na lżejsze kosmetyki. Co niewątpliwie zminimalizuje ilość powstających zmian na naszej twarzy, szyi czy dekolcie.
Oprócz hormonów takich jak estrogen czy progesteron, na wygląd cery ma wpływ także poziom testosteronu. Mimo iż uważany jest on jako hormon męski w ciele kobiety także jest on produkowany. Jego zwiększona ilość także może prowadzić do pojawienia się zmian trądzikowych na naszej skórze.
Pamiętajmy jednak, że mimo, iż wahania hormonów podczas cyklu miesiączkowego są normalne to jeśli coś wzbudza nasz niepokój, bądź nagle zaobserwujemy, że nasze ciało zmienia się drastycznie, niezwłocznie powinnyśmy udać się do lekarz i wykonać potrzebne badania.
O autorze
Karolina
Właścicielka gabinetu Twój Kosmetolog w Dobczycach, absolwentka studiów magisterskich w Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej o specjalizacji kosmetologia w medycynie estetycznej. Ukończyła międzynarodowe szkolenia m.in Confederation of International Beauty Therapy & Cosmetology oraz paramedyczne szkolenie Danne Montague King, pozwalające tworzyć lecznicze terapie dla skór trudnych. Kosmetologia to jej wielka pasja od zawsze, jeszcze przed studiami sama wykonywała kosmetyki, które później z powodzeniem sprawdzały się w pielęgnacji twarzy.
Informacja o wsparciu naszej działalności
Dziękujemy, że odwiedzasz nasz blog i korzystasz z treści, które przygotowujemy z pasją i zaangażowaniem. Chcielibyśmy poinformować Cię, że niektóre linki na naszej stronie to tzw. linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się na zakup produktu lub usługi, do którego prowadzi link, otrzymamy niewielką prowizję – bez dodatkowych kosztów dla Ciebie. Dodatkowo, na stronie mogą być wyświetlane reklamy w ramach programu Google AdSense, które pomagają nam utrzymać blog i nadal dostarczać Ci wartościowe treści. Twoje wsparcie pozwala nam rozwijać Skinboost i dzielić się wiedzą na temat pielęgnacji skóry oraz zabiegów kosmetologicznych. Dziękujemy za Twoje zaufanie i obecność! Skinboost – z pasji do pięknej i zdrowej skóry 💖