fbpx

Top 3 zabiegi kosmetologiczne dla cery tłustej

  • Data publikacji : 17 kwietnia, 2018

Cera tłusta w gabinecie kosmetologicznym.

 

Jeżeli borykasz się z trądzikiem, świecącą cerą, rozszerzonymi porami, zaskórnikami czy drobnymi krostkami to najprawdopodobniej jesteś posiadaczką cery tłustej.

Ten post jest właśnie dla Ciebie ponieważ, opiszę w nim top 3 zabiegi, na które warto udać się do gabinetu kosmetologicznego posiadając cerę tłustą.

 

Cera tłusta najczęściej jest słabiej ukrwiona, a sebum z ujść gruczołów łojowych wydzielane jest w nadmiernej ilości, co bardzo często jest spowodowane czynnikami hormonalnymi, ale także czynnikami drażniącymi oraz wysuszającymi np. źle dobraną pielęgnacją, wtedy w składzie sebum zaczyna zwiększać się ilość skwalenu- tłuszczu, który naturalnie znajduje się w jego składzie, ulegając utlenieniu, robi się zbyt gęsty i przestaje wypływać na powierzchnię skóry. Utlenianie skwalenu może być też przyczyną hiperkeratynozy, czyli nadmiernego wytwarzania się komórek ujścia mieszka łojowego, co także prowadzi do zatkania porów skóry. Zatykanie ujść gruczołów łojowych powoduje powstawanie zaskórników otwartych,, potocznie zwanych wągrami, które wyglądem przypominają czarne punkty na skórze. Spowodowane jest to utlenianiem się wierzchniej warstwy keratyny oraz obecnością melaniny. Na skórze mogą pojawić się także zaskórniki zamknięte, mające wygląd grudek, ponieważ w całości są pokryte naskórkiem.

 

Skóra tłusta dobrze znosi czynniki atmosferyczne, takie jak słońce, wiatr, zimno i słabo na nie reaguje. Jednak już bardzo silny wpływ mają na nią czynniki wewnętrzne takie jak zaburzenia układu trawiennego, stres, nerwica, złe odżywianie czy zaburzenia hormonalne. Charakteryzuje ją także duża odporność na czynniki chemiczne i środki używane do higieny, dlatego też dobrze znosi kontakt z wodą i mydłem. Zaletą tych części skóry, które ulegają przetłuszczeniu, jest opóźniony proces powstawania zmarszczek. Jednak z drugiej strony jest ona skłonna do powikłań trądzikowych i posiada nieestetyczny wygląd z powodu nadmiernego błyszczenia.

 

Jeżeli chcesz polepszyć stan własnej skóry, najlepiej udać się do gabinetu kosmetologicznego, tam specjalista dobierze odpowiednią serie zabiegową.

Poniżej opiszę 3 najlepiej działające zabiegi dla cery tłustej:

 

Peeling chemiczny, a konkretnie 3 kwasy, które dedykowane są cerze tłustej: kwas salicylowy, pirogronowy i migdałowy.

 

Peelingi chemiczne służą głównie do przyspieszania złuszczania warstwy rogowej naskórka jak i regulowania pracy gruczołów. Rozluźnia on połączenia międzykomórkowe, które powodują złuszczanie komórek, pomaga w głębszym wchłanianiu substancji aktywnych, dlatego zawsze po zabiegach nakładane jest serum/maska odpowiednia do typu naszej cery. Po zabiegu skóra mniej się przetłuszcza, gdyż gruczoły łojowe pracują wolniej, jest oczyszczona a trądzik jest zaleczony, co w efekcie powoduje duże zmniejszenie lub eliminację powstawania wykwitów na skórze.

Kwas salicylowy– jest to beta-hydroksy kwas, kwas który jako jedyny rozpuszcza
się w 
tłuszczach, dlatego tak efektywnie działa na skórę tłustą, przenika przez warstwę sebum, dostając się do ujść gruczołów łojowych i reguluje wydzielanie łoju.
Dodatkowo działa 
jak antybiotyk, przyspiesza gojenie stanów zapalnych.

Kwas pirogronowy– należy do alfa-ketonokwasów, ma silne działanie sebostatyczne, oczyszczające, dużą siłę penetracji, dlatego już przy bardzo krótkiej ekspozycji na skórze przynosi widoczne rezultaty, jednocześnie nie podrażniając bardzo mocno skóry.

Kwas migdałowy– jeden z najdelikatniejszych kwasów, jednak nie oznacza to, że nie jest on efektywny na cerze tłustej. Należy do alfa-hydroksykwasów, ma największą cząsteczkę dlatego powoli przenika przez skórę, ale jednocześnie posiada bardzo silne właściwości przeciwbakteryjne. Jest idealny dla osób borykających się z trądzikiem ale także posiadających cerą wrażliwą, nie powoduje mocnego, widocznego łuszczenia. Dodatkowo jest to kwas, który nie uwrażliwia skóry na światło słoneczne, dlatego można go wykonywać cały rok.

 

Mikrodermabrazja diamentowa

 

Jest to zabieg bezinwazyjny, polegający na  ścieraniu warstw naskórka, warstwa po warstwie za pomocą głowicy diamentowej i wessaniu martwych komórek skóry przez urządzenie. Skóra po zabiegu jest widocznie rozjaśniona,  gładsza, oczyszczona, pory są odblokowane, skóra bardziej wchłania substancje aktywne w kolejno nałożonych preparatach. Jest to bardzo dobry zabieg by pozbyć się zaskórników zamkniętych jak i otwartych, ponieważ mikrodermabrazja szybko je usuwa. Często też, łączona jest z peelingmi chemicznymi, gdy skóra jest mocno zanieczyszczona lub bardzo silnie produkuje sebum. Wtedy takie połączenie daje widoczne efekty po jednym zabiegu.   

 

Retix C

 

Jest to zabieg bazujący na wspólnym działaniu witaminy C i retinolu. Zabieg ten wymyślony został głównie do walki z przebarwieniami i starzeniem skóry. Jednak dzięki obecności retinolu, bardzo dobrze działa na skóry z trądzikiem grudkowo-krostkowym lub skóry mocno zanieczyszczone, z licznymi zaskórnikami otwartymi. Witamina C w zabiegu, działa jak silny antyoksydant, dodatkowo działa mocno rozjaśniająco na ewentualne blizny po wcześniejszym trądziku. Retinol natomiast jest to idealna substancja do walki z tłustą skórą. Rozluźnia połączenia międzykomórkowe, reguluje on procesy keratynizacji naskórka, dzięki czemu ilość zaskórników zmniejsza się.

Jest to jednak zabieg powodujący silne podrażnienie skóry, skóra po zabiegu jest zaczerwieniona i od około 3-7 dni po zabiegu złuszcza się. Dlatego w tych dniach nie zaleca się stosowania ciężkiego makijażu, co może dla wielu być uciążliwe.

 

Jak można zauważyć, najlepiej działające zabiegi dla cery tłustej są oparte na złuszczaniu martwego naskórka, działające antybakteryjnie i sebostatycznie.

Nie zapominajmy jednak, że każda skóra jest inna dlatego przed umówieniem się na konkretny zabieg warto umówić się na konsultację by specjalista oglądając naszą cerę dobrał prawidłowy zabieg do naszych oczekiwań i problemów skórnych.