fbpx

Skinboost blog

Wstecz
Skóra – proces starzenia 6 września, 2018

Skóra – proces starzenia

Starzenie się skóry

 

Skóra to największy i najcięższy narząd ludzkiego ciała. Codziennie narażona jest na różne czynniki zewnętrzne znajdujące się w otoczeniu. Nasza skóra starzeje się już od dnia naszych narodzin. Jest to proces naturalny i nieunikniony. Dotyczy całego organizmu, nie tylko skóry. Charakteryzuje się przede wszystkim spowolnieniem procesów regeneracyjnych, spowolnieniem aktywności komórek, zwiększoną podatnością na stres środowiskowy oraz także zwiększonym przepuszczaniem negatywnie oddziałujących czynników środowiskowych.

 

Właśnie dlatego, że skóra jest naszym organem obronnym przed czynnikami środowiskowymi starzeje się znacznie szybciej niż inne narządy, dlatego, że wszystkie mechanizmy starzenia się, te wewnętrzne jak i zewnętrze zachodzą na siebie i działają ze zdwojoną siłą.

 

Typy starzenia się skóry:

Starzenie

 

Starzenie zewnątrzpochodne – inaczej zwane fotostarzeniem, jest to wynik wpływu czynników zewnętrznych na skórę, związanych np. z nadmierną ekspozycją na promieniowanie, paleniem papierosów, piciem alkoholu, odwodnieniem skóry itp.

Starzenie wewnątrzpochodne – starzenie związane z funkcjonowaniem naszych hormonów jak i po prostu wpływem upływającego czasu.

Starzenie mimiczne – wynik intensywnej mimiki.

Najbardziej naturalnym typem starzenia jest starzenie wewnątrzpochodne, spowodowane upływającym czasem, zaczyna się ono około 25 roku życia. Jest bo bardzo indywidualny proces dla każdego, związany jest z naszymi genami.

 

Skóra starzejąca się, jest mało elastyczna, szara, cienka, z licznymi zmianami (zmarszczki, plamy soczewicowate itp). Najbardziej jest to widoczne w okolicy twarzy, szyi i dekoltu. Cechą charakterystyczną cery dojrzałej są jednak zmarszczki, w zależności od ich głębokości, mogą to być zmarszczki powierzchowne lub głębokie. Zmarszczki powierzchowne z reguły są zmarszczkami znajdującymi się w okolicy oczu. Natomiast zmarszczki głębokie są to zmarszczki w okolicy czoła, między brwiami, bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki na dekolcie czy szyi. Pamiętajmy, każda zmarszczka na początku jest zmarszczką płytką, natomiast jeżeli nie zostanie wdrożona odpowiednia pielęgnacja domowa jak i zabiegowa zmarszczka ta stanie się z czasem zmarszczką głęboką. Oprócz zmarszczek skóra dojrzała charakteryzuje się stopniowym opadaniem owalu twarzy, spowodowanego grawitacją oraz zaburzeniami w strukturze włókien elastycznych skóry. Obserwujemy także stopniowy zanik tkanki tłuszczowej, który powoduje zmniejszenie objętości twarzy, zapadnięcie policzków czy powstawanie zmarszczek wokół ust.  

 

Skórze starzejącej się często towarzyszy powstawanie różnych zmian takich jak np. plamy soczewicowate, teleangiektazje czy odbarwienia. Powstają one w wyniku różnych zmian w układzie naczyniowym czy zaburzeniach melanogenezy.

 

Zmiany w obrębie naskórka

Następuje ścieńczenie naskórka poprzez atrofię warstwy ziarnistej jak i kolczystej. Granica skórno naskórkowa ulega spłaszczeniu. Odżywienie komórek skóry ulega silnemu zredukowaniu.

 

Zmiany w obrębie skóry właściwej

W skórze właściwej zmniejsza się ilość syntezy fibroblastów, co prowadzi do zmniejszonej syntezy włókien kolagenowych jak i elastycznych. Włókna kolagenowe zmieniają swoje sieciowanie- nie są już uporządkowane, rozmieszczone są chaotycznie. Zmienia się także ich struktura, tj. stają się pofałdowane i twardsze.

 

Starzenie skóry jest procesem nieuchronnym, natomiast mamy wpływ na to, czy będzie ono postępować szybko, czy spowolnimy ten proces poprzez różne zabiegi kosmetologiczne takie jak mikronakłuwanie skóry, mezoterapia igłowa, plazma, terapia laserowa, pixel peel, peelingi chemiczne czy kuracje retinolem. Pamiętajmy jednak, jeżeli chcemy poddać się kompleksowej kuracji przeciwstarzeniowej wybierzmy jednego kosmetologa, jedno miejsce, tak by mógł on poznać naszą skórę. Ciągła zmiana osób zajmujących się  naszą skórą nie jest dobra dla nas, nigdy nie a takich efektów jak zaplanowana kuracja u jednego kosmetologa.

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszego gabinetu kosmetologii, na bezpłatne konsultacje oraz przedstawienie indywidualnie dobranej kuracji przeciwstarzeniowej.

Zobacz podobne