Skinboost blog
Wstecz
Stan skóry a suplementacja witaminy D
W ostatnich latach świadomość przyjmowania witaminy D wśród populacji Polskiej mocno wzrosła. Co niezmiernie mnie cieszy, gdyż jest to witamina niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu oraz zdrowego wyglądu cery. Niestety, Polska strefa klimatyczna oraz dieta, z reguły nie pozwala na naturalne dostarczenie na tyle dużej ilości witaminy D, aby nie trzeba było jej suplementować. Aż 90% Polaków ma niedobory witaminy D w organizmie z czego około 60% ma je bardzo duże. Dlatego tak ważna jest prawidłowa suplementacja witaminy D.
Witamina D to tak naprawdę grupa związków zwanych kalcyferolami. Wyróżniamy witaminę D1, D2 oraz D3.
Źródła naturalnie pozyskiwanej witaminy D są dwa. Pierwsze z nich to pokarm, tj. np. ryby, produkty mleczne, wątróbka. Natomiast drugim źródłem jest promieniowanie UV.
Wpływ witaminy D na skórę.
Powszechnie wiadomo, że witamina D ma kluczowe znaczenie we wzroście oraz budowie kośćca. Co więcej wspomaga regenerację wątroby, chroni przed cukrzycą, otyłością czy nowotworami. Jednak witamina D odgrywa także bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu skóry. Niedobór witaminy D stwierdzamy gdy jej poziom jest niższy niż 20 ng/ml. Taki stan to już dość znaczny niedobór, który może mocno przyczynić się do zaostrzenia chorób skóry. Dlaczego często obserwujemy u siebie niedobory witaminy witaminy D?
Niektóre przyczyny niedoboru witaminy D w organizmie:
- nieprawidłowa dieta, uboga w produkty odzwierzęce,
- brak ruchu,
- niedostateczna ekspozycja na słońce,
- przyjmowanie leków takich jak np. glikokortykosteroidy, leki po przeszczepach, leki przyjmowane przy epilepsji oraz
- niektóre leki przeciwwirusowe,
- otyłość, z powodu magazynowania witaminy D w tkance tłuszczowej,
- zespół złego wchłaniania,
- krzywica typu 1,
- nadczynność tarczycy,
- zespół nefrotyczny, witamina D jest nadmiernie wydalana wraz z moczem.
Witamina D wspomaga naturalną odporność skóry oraz chroni przed mikroorganizmami przez syntezę peptydów o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Niedobory witaminy D często więc nasilają objawy łuszczycy, AZS czy trądziku.
W przypadku trądziku, witamina D normalizuje proces keratynizacji, zmniejsza stany zapalne oraz przyspiesza ich gojenie.
Podsumowując, niski poziom witaminy D wpływa na obniżenie wytwarzania peptydów przeciwdrobnoustrojowych. Co prowadzi do znacznego obniżenia ochrony skóry i obniżenia odpowiedzi immunologicznej skóry. Co skutkuje nasileniem zmian trądzikowych czy zapalnych zmian w AZS oraz łuszczycy.
Bardzo ważna jest jednak prawidłowa suplementacja witaminy D. Zanim pójdziesz i kupisz witaminę D w aptece, zalecane jest aby zbadać jej poziom we krwi. Po wynikach badań można prawidłowo dobrać dawkę i okres suplementacji. U jednych będzie to klasyczna dawka 2000 UI u innych 4000 UI. Wszystko zależy od zaawansowania niedoboru, stylu życia, wieku oraz wagi.
Zobacz podobne
-
25 września, 2023
Peelingi chemiczne – idealne procedury jesienno-zimowe
Skóra, jako największy organ naszego ciała, podlega naturalnemu procesowi starzenia się, który wpływa na jej elastyczność i kondycję. Jednocześnie osoby […]
-
2 sierpnia, 2023
Jak pielęgnować skórę po zabiegach kosmetologicznych
Właściwa pielęgnacja skóry po zabiegu jest równie istotna, jak przebieg samego zabiegu. Niezależnie od tego, jaki zabieg wykonano, czy był […]
-
16 marca, 2023
Trądzik młodzieńczy – jak się go pozbyć
O trądziku pisaliśmy już wielokrotnie jednak nigdy nie skupiliśmy się na tym, który dotyka nastolatków. Coraz więcej zgłasza się do […]