Skinboost blog
WsteczSmoga kontra skóra
Każdego sezonu jesienno-zimowego, w dużych miastach naszego kraju pojawia się ten sam problem – smog. Pojawia się on przez wydobywający się dym z kominów oraz spaliny samochodowe. Zdajemy sobie sprawę jak bardzo negatywny wpływ ma on na nasz organizm. Cząsteczki pyłu zawieszonego w powietrzu są tak małe, że bez problemu poprzez drogi oddechowe, dostają się do wnętrza naszego organizmu, oddziałując negatywnie niemal na każdy z naszych organów.
Czy zastanawialiście się jednak kiedykolwiek, jak smog wpływa na skórę?
Skóra jako największy organ ludzki, bezpośrednio narażona jest na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem – co nie pozostaje “bez echa” jeśli chodzi o jej funkcjonowanie. Cząsteczki smogu wnikając w głąb naszej skóry, poprzez m.in gruczoły łojowe, upośledzają jej podstawowe funkcje ochronne.
W tych miesiącach, w których nasza skóra narażona jest na szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu, często jest ona sucha, szorstka, wrażliwa – łatwo się czerwieni, staje się delikatna – wszystko przez to, że naruszona została bariera jej bariera ochronna. Ponad to, smog przyczynia się także do przedwczesnego starzenia się skóry – poprzez stres oksydacyjny. Podczas zachwiania naturalnej bariery obronnej – zmniejszenia ilości antyoksydantów w skórze, zwiększa się ilość wolnych rodników, co w efekcie osłabia jej skóry i powoduje przedwczesne starzenie się, powstawanie zmarszczek, utratę kolorytu skóry. Staje się ona atroficzna (zmęczona, szara, bez blasku).
Co więcej, z racji tego, iż cera po kontakcie ze smogiem, staje się wrażliwsza, istnieje większe ryzyko pojawienia się alergii skórnych.
Jak zatem powinno się pielęgnować skórę w okresie nasilonego zjawiska smogu?
Przede wszystkim powinno się ją dobrze oczyszczać. Nie tylko preparatami typu płyn micelarny + wacik. Skóra powinna być myta delikatnymi preparatami, które łączymy z wodą. Dopiero po takim myciu, możemy dodatkowo przetrzeć skórę płynem micelarnym w celu upewnienia się, że cały brud dnia codziennego został zmyty z naszej skóry.
Ponad to w takim okresie powinno się stosować kremy hydrolipidowe, preparaty te, posiadają substancje takie jak m.in kwas hialuronowy, który wiąże wodę w skórze, dzięki czemu jest ona dobrze nawilżona oraz substancje lipidowe takie jak: skwalen czy ceramidy.
By uzupełnić ilość antyoksydantów i tym samym zmniejszyć zjawisko stresu antyoksydacyjnego w skórze, dobrze jest stosować produkty typu serum, z dużą zawartością koenzymu Q10, ekstraktu z soi, witaminy C, resweratrolu czy niacynamidu.
Na koniec nie zapominajmy o filtrach UV! Są one nieodzownym elementem codziennej ochrony i pielęgnacji naszej skóry.
Pamiętajmy, że skóra to największy i jeden z najważniejszych organów naszego organizmu, dlatego należy o nią prawidłowo dbać i “słuchać” jej potrzeb.
Zobacz podobne
-
23 września, 2024
Usuwanie przebarwień po lecie
Przebarwienia posłoneczne to ciemne plamy pojawiające się na skórze w wyniku nadmiernej ekspozycji na promienie UV. Gdy skóra jest narażona […]
-
30 sierpnia, 2024
Ochorona przeciwsłoneczna – polecane produkty
Okres wakacyjny sprzyja spędzaniu wolnego czasu na zewnątrz. Niezależnie od tego czy wybieramy zagraniczne podróże, górskie wędrówki czy spędzanie czasu […]
-
6 sierpnia, 2024
Mezoterapia igłowa – z czym łączyć
Mezoterapia igłowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów w medycynie estetycznej, cieszący się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. […]