fbpx

Skinboost blog

Wstecz
Serie zabiegowe – Czy warto? 5 kwietnia, 2018

Serie zabiegowe – Czy warto?

Dlaczego wykonywanie serii zabiegów ma znaczenie?

 

W dzisiejszym poście chciałabym zwrócić uwagę na bardzo ważną rzecz jaką jest wykonywanie zabiegów w serii. Wiele osób wybierając się na zabieg do gabinetu kosmetycznego czy kosmetologicznego, nie zdaje sobie sprawy, że aby osiągnąć zadowalający, długotrwały efekt jeden zabieg nie wystarczy. W większości przypadków, by otrzymać widoczny efekt należy poddać się kompleksowej kuracji zabiegowej z wykorzystaniem różnych lub jednego rodzaju zabiegów. Z czym to jest związane? Między innymi związane jest to z budową i funkcjonowaniem naszej skóry oraz z procesem nazywanym: “turn – over time”- czyli cykliczne złuszczanie się warstwy rogowej naskórka. Proces ten zachodzi co około 28-30 dni.

 

Zabiegi kosmetologiczne różnią się stopniem a raczej głębokością działania. Jedne są powierzchowne inne działają głębiej. Te powierzchowne to zabiegi składające się z peelingu mechanicznego, maski oraz serum, czyli są to proste zabiegi pielęgnujące. Te działające głębiej to np. mezoterapia bezigłowa, mezoterapia igłowa czy peelingi chemiczne, fale radiowe, ultradźwięki.

 

Dlaczego oba rodzaje zabiegów najczęściej i najlepiej działają w seriach? Dlatego, że działając powierzchownie na skórę, zabiegami pielęgnacyjnymi musimy robić je częściej niż proces Turn-over time, dlatego, że pierwszy zabieg działa na najbardziej zewnętrzną warstwę naskórka. Faktycznie polepszy on widocznie stan cery, nasza cera będzie gładka, bardziej promienna, będzie po prostu lepiej wyglądać. Natomiast przy pierwszym pielęgnacyjnym zabiegu substancje nie przejdą głębiej niż wierzchnia warstwa naskórka, chyba, że w kosmetykach stosowane są specjalne nośniki substancji aktywnych – np. liposomy, ale to już temat na inny post.

 

Dlatego też zalecane są serie zabiegowe najczęściej co 10-14 dni czyli w czasie gdy cały naskórek nie zdąży się złuszczyć, po to aby składniki aktywne miały szansę przedostać się głębiej, stymulować skórę, zadziałać na mechanizmy odnowy i uzyskać efekt bardziej długotrwały. Jednak należy liczyć się z tym, że jeżeli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, nieinwazyjne, nie są to zabiegi bardzo długotrwałe, najczęściej po zrobionej serii 4-6 zabiegów w odstępach 7-14 dni. Zalecane są zabiegi podtrzymujące prawidłowe, uzyskane funkcje skóry, które zalecane jest robić raz w miesiącu po skończonej serii.

 

Jeżeli chodzi o zabiegi bardziej inwazyjne tutaj jest inaczej. Opiszę ją na przykładzie jakim jest mezoterapia igłowa. W przypadku tego typu zabiegu działamy na głębsze warstwy naskórka a nawet skórę właściwą- w zależności od preparatu, przy pierwszym zabiegu, następuje odżywienie głębszych struktur skóry, gdzie znajdują się sploty naczyniowe, które m.in. wprowadzają substancje aktywne do komórek, gwarantując im prawidłowe odżywienie. Dlatego robiąc jeden zabieg mezoterapii igłowej, po pierwsze nie zobaczymy efektów od razu po zabiegu, na efekt trzeba poczekać około 4 tygodnie, zanim te “odżywione” struktury dojdą do widocznej dla naszego oka warstwy musi upłynąć trochę czasu. Jeżeli zrobiony zostanie jeden zabieg mezoterapii igłowej to efekt będzie, ale nie długotrwały. Poddając się serii zabiegów w odstępach około 2-3 tygodniowych działamy cały czas w obrębie głębszych warstw skóry, odżywiamy i wspomagamy nowe komórki, pracujemy nad tym aby pobudzić je do lepszego podziału i jednocześnie by dodać im składników odżywczych zawartych w koktajlach takich jak np. kwas hialuronowy, witaminy z grupy B, witamina F, A, C, antyoksydanty i inne mikroelementy. Działanie długotrwałe czyli seria około 3-5 zabiegów w zależności od zaleceń i problemu skóry, pozwala na ciągłe wpływanie na funkcjonowanie skóry, zwłaszcza na funkcję odżywczą i regeneracyjną. Po serii zabiegów, skóra dostanie na tyle dużo substancji czynnych, że w efekcie wszystkie warstwy skóry będą odżywione, nawilżone, dzięki czemu struktura skóry ulegnie poprawie. Komórki skóry będą prawidłowo spełniały swoje funkcje.

 

Jednak zabiegi długotrwałe, wykonywane w seriach też potrzebują, tzw. zabiegów podtrzymujących. Np. średni czas utrzymywania się efektów po mezoterapii uzależniony jest od stosowanych preparatów, natomiast ogólnie przyjmuje się, że po zrobieniu serii zabiegowej składającej się z około 3-6 zabiegów odstępach około 2 tygodniowych zabieg przypominający powinno się robić raz na 3 miesiące po skończeniu serii. Jednak, jeżeli chodzi o serie zabiegowe, są one ustalane do aktualnego stanu cery, jedna osoba po 2 zabiegach uzyska bardzo dobry efekt inna aby uzyskać efekt widoczny będzie potrzebowała ich np. 4. Dlatego, częstotliwość zabiegów, ilość wykonywanych serii zabiegowych, oraz rodzaj zabiegów powinien być ustalany na wstępnej konsultacji ze specjalistą. Zależne jest to przede wszystkim od kondycji naszej skóry oraz efektu jaki zamierzamy uzyskać.

 

Jeżeli zależy nam na dobrych, widocznych efektach to zachęcam do korzystania z serii zabiegowych. Jest to jedna z najskuteczniejszych form poddawania się zabiegom kosmetologicznym.

 

Zobacz podobne