Skinboost blog
Wstecz
Sebum a powstawanie trądziku
Sebum a powstawanie trądziku
Nadmierna produkcja sebum, to sztandarowa cecha cery tłustej, trądzikowej. Nadmierna produkcja sebum spędza sen z powiek wielu osobom. W tym wpisie postaram się wyjaśnić dlaczego sebum i przede wszystkim nadmierna jego produkcja, powoduje powstawanie lub zaostrzenie trądziku.
Sebum (łój)
Jest to tłusta, płynna wydzielina pochodząca z gruczołów łojowych. Gruczoły łojowe połączone są z mieszkami włosowymi i znajdują się na całym naszym ciele. Wyjątek stanowią miejsca takie jak: grzbiet stóp, podeszwa stopy, dłonie, czerwień wargowa ust.
Gruczoły łojowe najliczniej występują w takich miejsach jak: twarz, klatka piersiowa oraz boczna część ramion. Dlatego w tych miejscach najczęściej występują problemy z różnego rodzaju zmianami trądzikowymi.
Gruczoły łojowe obecne są od urodzenia natomiast w wieku dojrzewania pod wpływem hormonów zwiększają swoją aktywność. Wtedy u części nastolatków możemy zaobserwować trądzik młodzieńczy.
Sebum naszej skóry składa się z mieszaniny lipidów. Głównymi lipidami obecnymi w sebum skóry są: glicerydy, estry wosku, kwasy tłuszczowej, skwalen, estry cholersterolu i cholesterol. Sebum na naszej skórze, w zależności od miejsca występowania może mieć różny stan skupienia zarówno stały jak i płynny.
Trądzik to choroba skóry, która występuje w okolicach bogatych w gruczoły łojowe. Jednak ich obecność oraz duża aktywność nie są jednym czynnikiem jego powstawania. Ogólnie, możemy przyjąć, że w przypadku trądziku najczęściej spotykamy się z:
- nadmiernym namnażaniem się bakterii Propionibacterium Acnes, która przyczynia się do reakcji zapalnych.
- wzrostem produkcji androgenów, w okresie dojrzewania.
- rogowaceniem ujść mieszków włosowych, prowadzące do zaczopowania ujścia mieszka
łojowo-włosowego
Pierwszym objawem trądziku jest powstanie mikrozaskórnika, następnym etapem jest powstanie stanu zapalnego. Za powstanie stanu zapalnego odpowiedzialne są bakterie P.acnes które wytwarzają dużo czynników prozapalnych. Lipidy naskórkowe obecne w łoju skórnym często powodują powstawanie zapalnych grudek. Ważne jest też to, że w przypadku, gdy na naszej skórze nie obserwujemy zaskórników, nasze gruczoły łojowe wypełnione są białym materiałem łojowym i jest to prawidłowa zawartość gruczołu łojowego. Nie jest to początek trądziku.
Sebum ma wpływ na rozwój trądziku. Badania naukowe dowodzą, że u osób z trądzikiem obserwujemy:
- wzmożoną produkcję sebum,
- trądzik najczęściej rozwija się w okresie dojrzewania, gdy gruczoły łojowe są aktywne
- niektóre składniki łoju mogą być komedogenne.
- trądzik ulega zmniejszeniu, gdy zaczynamy działać na aktywność gruczołów łojowych
Nadmierna produkcja sebum jest kluczowym jednak nie jedynym czynnikiem w patogenezie trądziku. Oczywiście tak jak napisałam wcześniej, nie jest to jedyny czynnik powodujący pojawienie się trądziku. Natomiast niestety ale nadmierna produkcja sebum lub zmiana jego składu na bardziej “przyjazny” rozmnażaniu się bakteriom, najcześciej początkują powstawanie zaskórników jak i wykwitów zapalnych.
Zobacz podobne
-
16 marca, 2023
Trądzik młodzieńczy – jak się go pozbyć
O trądziku pisaliśmy już wielokrotnie jednak nigdy nie skupiliśmy się na tym, który dotyka nastolatków. Coraz więcej zgłasza się do […]
-
24 stycznia, 2023
Trądzik różowaty
Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna skóry, która skupia się głównie w centralnej części twarzy – na policzkach, nosie, brodzie […]
-
12 września, 2022
Back Acne – trądzik na plecach
Sezon letni powoli dobiega końca. Wraz z rozpoczęciem okresu jesiennego, gdy zakładamy cieplejsze, bardziej zabudowane ubrania, zapominamy o dokuczającym nam […]