fbpx

Skinboost blog

Wstecz
Retinoidy 8 października, 2018

Retinoidy

Retinoidy

 

W związku z tym, że zawitała do nas już jesień, w gabinetach zaczynamy już wykonywać bardziej inwazyjne zabiegi, konkretnie działające na skórę. Jedną z wielu efektywnych kuracji domowych jak i zabiegowych jest kuracja retinoidami. Retinoidy są to substancje pochodne witaminy A. Ogólnie retinoidy działają różnicując komórki oraz zwiększają syntezę glikoprotein.

 

Działanie retinoidów:

Retinoidy pomagają w leczeniu trądziku poprzez zniwelowanie zaskórników, stanów zapalnych oraz normalizację keratynizacji naskórka.
Hamują nadmierną degradację kolagenu i elastyny
Działają silnie przeciwstarzeniowo stymulując syntezę kolagenu,
Pomagają w powstawaniu fibryliny-1
Prowadzą do powstawania nowych naczyń krwionośnych
Poprawiają funkcjonowanie bariery naskórkowej
Mają także zdolność hamowania przebarwień.

 

Wyróżnić można 3 podstawowe generacje retinoidów

I generacja:
Do pierwszej generacji zaliczyć można związki takie jak: retinol, kwas retinojowy czy aldehyd retinowy.

II generacja:
Są to związki syntetyczne, monoaromatyczne. Zaliczyć do tej grupy można: acytretynę czy motretynid.

III generacja:
Syntetyczne pochodne poliaromatyczne. Zaliczamy do tej grupy m.in: adapalen czy tazaroten.

W terapii kosmetologicznej najczęściej stosuje się substancje wchodzące w skład
generacji I.

 

Niewątpliwie retinoidy bardzo dobrze działają w różnych terapiach, dają zadowalające efekty. Muszą jednak być prawidłowo stosowane. Jak większość tak silnie składników aktywnych, przy nieprawidłowym stosowaniu mogą pojawić się skutki uboczne.

 

Skutki uboczne przy nieprawidłowym stosowaniu miejscowym retinoidów:

nadmierna suchość skóry, pękanie skóry
silny rumień
nadmierne pieczenie skóry
silne złuszczanie naskórka
tkliwość skóry
Przy stosowaniu miejscowym jest możliwość przedostania się substancji aktywnej do krążenia dlatego ze względów bezpieczeństwa, kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny stosować tego typu preparatów.

 

Aby uniknąć nadmiernie nasilonych skutków ubocznych należy odpowiednio przygotować skórę do kuracji retinoidami. Retinoidy już w małych stężeniach tj. 0,25% czy 0.5% dają widoczne efekty, dlatego każdy powinien zaczynać od tych najniższych stężeń na rynku i stopniowo wraz ze wzrostem tolerancji skóry zwiększać stężenia preparatu. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie ograniczyć działania niepożądane do minimum przy jednoczesnym zachowaniu widocznych efektów. Dodatkowo należy pamiętać, aby preparat z retinolem aplikowany był na suchą, uspokojoną skórę. Początkowo można taki krem stosować około 2-3 raz w tygodniu i stopniowo zwiększać dawkę preparatu przez częstsze stosowanie preparatu. Należy pamiętać aby po aplikacji umyć ręce, aby krem nie spowodował efektów ubocznych na dłoniach.

 

Podczas stosowania preparatu z retinoidami należy także pamiętać aby dodatkowo stosować preparaty odbudowujące barierę hydrolipidową skóry. Świetnie sprawdzą się tutaj kremy z ceramidami.

 

Pamiętajmy! Retinoidy to bardzo cenny i bardzo efektywny składnik w preparatach. Jednak przed rozpoczęciem stosowania tego typu preparatów należy poznać swoją skórę. Nieumiejętne stosowanie tego typu produktów może przynieść bardzo dużo szkód. Zalecam przed kuracją domową retinoidami udać się do gabinetu kosmetologicznego, tam specjaliści doradzą po jakiego typu preparaty należy sięgnąć w pierwszej kolejności oraz czym kierować się przy wyborze tego typu produktów.

Zobacz podobne