Skinboost - blog o kosmetologii

Data publikacji:

Peptydy biomimetyczne

Peptydy biomimetyczne

Czym są peptydy biomimetyczne i jak działają?

Coraz częściej słyszy się o zabiegach, w których jako główne składniki czynne są wymieniane peptydy biomimetyczne. W tym wpisie postaram się wyjaśnić czym tak naprawdę są peptydy biomimetyczne i jak działają.

Peptydy biomimetyczne są to syntetyczne substancje, odwzorowujące naturalne substancje, obecne w naszym organizmie, które kierują procesami metabolicznymi, działając w ten sposób na konkretne komórki docelowe.

Naturalnie w organizmie człowieka znajdują się substancje modulujące, które sterują procesami w naszym organizmie. Są to naturalne peptydy biomimetyczne i czynniki wzrostu. Z wiekiem jednak ich poziom maleje, co prowadzi do upośledzenia bądź osłabienia różnych procesów. W efekcie prowadząc do starzenia się danego organizmu.

Dzięki rozwojowi technologicznemu, obecnie w szeroko pojętej kosmetologii mamy ponad 300 peptydów biomimetycznych.

Peptydy

Najczęściej składniki takie możemy znaleźć w zabiegach dedykowanych:

  1. na przebarwienia
  2. w zabiegach przeciwzmarszczkowych
  3. w walce z nadmierną tkanką tłuszczową
  4. w walce z nadmiernym wypadaniem włosów
  5. w celach szybszej regeneracji ran, podrażnień

Na czym polega działanie peptydów biomimetycznych?

Ze względu na ich mechanizm możemy podzielić je na 3 podstawowe grupy:

inhibitory neurotransmiterów

Najbardziej znanym w tej dziedzinie peptydem jest Argirelina, która tworzona była na wzór toksyny botulinowej. Działa ona blokując przepływ impulsu w połączeniach nerwowo-mięśniowe. W ten sposób powoduje wypłycenie zmarszczek i zahamowanie nadmiernej mimiki twarzy. Jest to powszechnie znana substancja botox-like.

peptydy transportujące

Ten rodzaj peptydów ma za zadanie transport substancji, które zadziałają pozytywnie na przemiany zachodzące w organizmie. Np. pierwiastków, które dzięki poszczególnym działaniom jak np. neutralizacja wolnych rodników, pośrednio mają efekt przeciwstarzeniowy (synteza kolagenu, elastyny, pogrubienie naskórka) czy efekt wybielający przebarwienia.

peptydy sygnałowe

Peptydy te, tworząc, wywołując impuls, początkują procesy wewnątrzkomórkowe. Najczęściej biorą one udział w silnej stymulacji do produkcji kolagenu i elastyny. Działając w ten sposób bardzo silnie przeciwstarzeniowo.


W kuracji peptydami biomimetycznymi, ważny jest sposób podania substancji, w konkretnie to miejsce, w którym ma zadziałać. W związku z ich dużą cząsteczką, która sama, nie jest w stanie przedostać się przez warstwę rogową naskórka, substancje te należy wtłaczać, podawać konkretnymi sposobami.

Substancje te najlepiej podawać stosując powszechnie znaną metodę mezoterapii igłowej lub mikroigłowej. Jednak nie są to jedyne metody podawania tej substancji, można także do tego celu wykorzystać jonoforezę czy mezoterapię bezigłową.

Podsumowując, peptydy biomimetyczne są substancjami stosunkowo nowymi, nad którymi dalej trwają badania. Jednak napewno są to substancje bardzo efektywne przy walce z wieloma defektami skóry, schorzeniami takimi jak np. przebawienia, nadmierne wypadanie włosów, działanie antiaging czy przyspieszenie regeneracji skóry.

peptydy

O autorze

Karolina

Karolina

Właścicielka gabinetu Twój Kosmetolog w Dobczycach, absolwentka studiów magisterskich w Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej o specjalizacji kosmetologia w medycynie estetycznej. Ukończyła międzynarodowe szkolenia m.in Confederation of International Beauty Therapy & Cosmetology oraz paramedyczne szkolenie Danne Montague King, pozwalające tworzyć lecznicze terapie dla skór trudnych. Kosmetologia to jej wielka pasja od zawsze, jeszcze przed studiami sama wykonywała kosmetyki, które później z powodzeniem sprawdzały się w pielęgnacji twarzy.

Informacja o wsparciu naszej działalności
Dziękujemy, że odwiedzasz nasz blog i korzystasz z treści, które przygotowujemy z pasją i zaangażowaniem. Chcielibyśmy poinformować Cię, że niektóre linki na naszej stronie to tzw. linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się na zakup produktu lub usługi, do którego prowadzi link, otrzymamy niewielką prowizję – bez dodatkowych kosztów dla Ciebie. Dodatkowo, na stronie mogą być wyświetlane reklamy w ramach programu Google AdSense, które pomagają nam utrzymać blog i nadal dostarczać Ci wartościowe treści. Twoje wsparcie pozwala nam rozwijać Skinboost i dzielić się wiedzą na temat pielęgnacji skóry oraz zabiegów kosmetologicznych. Dziękujemy za Twoje zaufanie i obecność! Skinboost – z pasji do pięknej i zdrowej skóry 💖