fbpx

Skinboost blog

Wstecz
Niacynamid – Uniwersalna witamina 29 marca, 2019

Niacynamid – Uniwersalna witamina

Witamina PP

Dzisiaj chciałabym przedstawić witaminę, o której nie jest tak głośno jak o powszechnie znanych witaminach: C czy wit. A. Mianowicie, chciałabym przybliżyć informację na temat naprawdę godnej uwagi, witaminie B3, zwanej inaczej niacynamidem czy witaminą PP.

 

Jest to biały proszek, z łatwością rozpuszczający się w wodzie, dobrze przenika przez warstwę rogową naskórka i znajduje się w wielu przeróżnych kosmetykach, tj. od preparatów myjących po kremy, maseczki czy preparaty zadaniowe.

 

Witamina B3 jest prekursorem koenzymów, biorących udział w licznych reakcjach biochemicznych organizmu. Jej działanie jest wszechstronne, bowiem, znajdziemy ją w preparatach dla cery trądzikowej, suchej oraz dojrzałej. Nadaje się do prawie każdej skóry.

 

Jest, bardzo bezpieczna, posiada bardzo niskie ryzyko uczuleń czy podrażnień, nawet przy cerach bardzo wrażliwych i reaktywnych. Istnieje wiele badań naukowych, które potwierdzają faktyczne działania terapeutyczne tej witaminy na wiele różnych problemów skórnych. 

 

Najczęstsze stężenia tego kosmetyku to od około 0.5% do około 5% .

 

Właściwości witaminy PP:

  1. bardzo dobrze nawilża skórę odwodnioną,
  2. działa łagodząco na skórę podrażnioną z licznymi zmianami zapalnymi, po kuracjach dermatologicznych i nie tylko,
  3. działa łagodząco na skórę dotkniętą AZS- atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą – porównywalnie z preparatami natłuszczającymi,
  4. zmniejsza łuszczenie skóry, działa wzmacniająco na barierę ochronną skóry – działa stymulująco na syntezę ceramidów,
  5. zmniejsza wydzielanie sebum, łagodzi trądzik oraz zmniejsza widoczność rozszerzonych porów,
  6. działa przeciwhistaminowo,
  7. działa rozjaśniająco na skórę,
  8. działa przeciwzmarszczkowo- poprawia jędrność oraz napięcie,
  9. działa antyrodnikowo, wspomaga ochronę przed namnażaniem się wolnych rodników w skórze.

 

Witamina ta, jest wszechstronna i daje widoczne, zadawalające efekty. Bez skutków ubocznych. Jednak często występuje ona w towarzystwie innych składników, które nie koniecznie będą działały pozytywnie na naszą skórę.

 

Dlatego tak ważne jest, aby kosmetyk wybierać świadomie. Jeżeli natomiast, nie jesteśmy przekonani co do preparatu lub nie wiemy, który z nich będzie najlepszy. Zapytajmy kosmetologa, który zna naszą skórę i jej potrzeby, aby doradził nam preparat dzięki, któremu nasza pielęgnacja będzie w pełni efektywna.

 

Zobacz podobne