fbpx

Skinboost blog

Wstecz
Mikrobiom skóry 8 sierpnia, 2019

Mikrobiom skóry

Mikrobiom skóry

Terminem “mikrobiom” po raz pierwszy posłużył się noblista Joshua Lederberg, który to nadał definicję temu słowu. Mikrobiom jest to zbiór wszystkich drobnoustrojów, bytujących w ludzkim organizmie.

 

Wyróżniamy liczne grupy mikrobiomów w naszym organizmie:

 1. mikrobiom skóry,
 2. mikrobiom jamy ustnej,
 3. mikrobiom dróg oddechowych,
 4. mikrobiom przewodu pokarmowego
 5. mikrobiom układu moczowo-płciowego.

Dzisiaj jednak chciałabym skupić się na mikrobiomie naszej skóry.

 

Jak wiadomo jest to największy ludzki organ, będący pierwszą linią ochrony przed czynnikami z środowiska zewnętrznego.

 

Skóra kolonizowana jest przez liczne, różne drobnoustroje, w tym bakterie, wirusy, grzyby czy archeony. Ilość i stosunek poszczególnych grup mikrobiomu zmienia się wraz z miejscem na ciele i jego cechami charakterystycznymi – częścią skóry z jaką mamy do czynienia. Np. w obszarze twarzy oraz pleców, gdzie mamy liczne gruczoły łojowe, do mikrobiomu zaliczają się bakterie Propionibacterium spp. oraz grzyby Malassezja spp.

 

W częściach ciała takich jak pachy, pachwiny do mikrobiomu zaliczamy pałeczki Staphyloccocus Aureus, dla których idealne miejsce do bytowania to to, z większą wilgotnością. Z kolei tam, gdzie skóra często jest sucha, spierzchnięta występuje znacznie mniejsza ilość drobnoustrojów.

 

Mikroflora naszej skóry różni się też w zależności od osobnika, jego płci i wieku, grupy etnicznej, predyspozycji genetycznych czy poziomu stresu. Pierwsze zetknięcie z jakimikolwiek drobnoustrojami mamy przy naszym porodzie, gdzie po raz pierwszy stykamy się z drobnoustrojami matki – w kanale rodnym, które kolonizują naszą skórę. Jeśli jest to cesarskie cięcie to także w tym momencie naszą skórę kolonizują drobnoustroje, natomiast w tym przypadku pochodzą one ze skóry matki, personelu medycznego i szpitala. Mikrobiom ewoluuje na naszej skórze i zmienia się wraz z naszym wiekiem.

 

Jeśli chodzi o skórę i jej mikrobiom, bardzo duże znaczenie w jego składzie mają czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne, które mogą “trzymać w ryzach” nasz mikrobiom, nie naruszać go zbytnio, ale także mogą przyczyniać się do “zawirowań” poprzez, które później borykamy się z różnymi problemami skórnymi, tj. trądzikiem, AZS czy ŁZS, łuszczycą lub innymi chorobami skóry.

 

Do naszego mikrobiomu skóry zaliczamy:

Bakterie takie jak: Staphylococcus epidermidis i inne gronkowce oraz bakterie z gromady Actinobacteria m.in Propionibacterium, Corynebaterium, Firmicutes, Bacteroidetes i Proteobacteria.
Grzyby: głównie Malassezja
Roztocza: nużeńce
Wirusy: poliomawirusy i papillomawirusy

Jednak skład gatunkowy mikrobiomu skóry,nie został jeszcze w pełni poznany. Ważne jednak, aby w zdrowej skórze mikrobiom charakteryzował się dużą różnorodnością i równowagą w stosunku do innych drobnoustrojów.

 

Rola mikrobiomu naszej skóry

Mikrobiom naszej skóry wpływa na proces dojrzewania tkanek, uczestniczy w procesach metabolicznych i stanowi kluczowy element w ochronie skóry przed innymi drobnoustrojami patogennymi, które mogłyby przyczyniać się do wytworzenia chorobotwórczej mikroflory. Mikrobiom wpływa także na funkcjonowanie układu odpornościowego skóry – utrzymuje homeostazę układu immunologicznego.

 

Niewątpliwie na nasz mikrobiom skóry ma wpływ:

 1. to jakie kosmetyki stosujemy,
 2. czym myjemy naszą skórę,
 3. czy makijaż wykonujemy czystymi akcesoriami,
 4. to jaki zawód wykonujemy
 5. z jakich tkanin nosimy ubrania
 6. czy stosujemy jakieś leczenie, m.in leczenie antybiotykami

 

Dodatkowo, w zachowaniu prawidłowego mikrobiomu skóry podczas codziennej pielęgnacji skóry, pomóc nam mogą kosmetyki probiotyczne.

 

Kosmetyki probiotyczne, są to preparaty, które w swoim składzie zawierają różne grupy szczepów probiotycznych. Probiotyki w kosmetykach mogą działać różnorako, np. mogą działać ochronnie na skórę przed różnego rodzaju patogenami, wspomagają proces odnowy skóry, mogą pomagać w licznych stanach chorobowych skóry. Wszystko zależy od tego jaki rodzaj probiotyków jest zastosowany w danym preparacie.

 

Mechanizm działania probiotyków polega na wiązaniu ich do powierzchni skóry, unieszkodliwianiem patogenów, wytworzeniem substancji redukujących nadmierną ilość mikroorganizmów oraz wzroście właściwości immunomodulujących.
Kosmetyki probiotyczne, są to warte uwagi, innowacyjne preparaty pozwalające polepszać kondycję skóry, chronić ją i leczyć lub wspomagać leczenie różnych chorób skóry.

Zobacz podobne