fbpx

Skinboost blog

Wstecz
Jak naturalnie zapobiec utracie kolagenu 18 grudnia, 2018

Jak naturalnie zapobiec utracie kolagenu

Jak naturalnie zapobiec utracie kolagenu

Z wiekiem, naturalnie tracimy około 1% kolagenu w ciągu roku. Procent ten zwiększa się jeżeli dodatkowo opalamy się intensywnie, palimy papierosy czy po prostu prowadzimy niezdrowy tryb życia.

 

Kolagen jest to białko znajdujące się w tkance łącznej naszej skóry. Posiada zdolność do tworzenia komórek naszego organizmu, dlatego jest tak niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu ale i do młodego wyglądu naszej skóry.

 

Włókna kolagenowe wraz z elastyną i kwasem hialuronowym tworzą podstawowe “rusztowanie” naszej skóry. Są one jednymi z najbardziej podstawowych składników.

 

Już po 25 roku życia zaczyna stopniowo ubywać kolagenu w skórze. Natomiast w tym wieku, nasz organizm jeszcze jest w stanie wyprodukować sobie własny kolagen. Jednak, nigdy nie jest to ilość wystarczająca. Punktem kulminacyjnym jest okres menopauzy, gdy drastycznie spada ilość estrogenu w organizmie, co powoduje znaczne, duże i szybkie ubytki kolagenu. Pierwsze oznaki ubytku kolagenu w skórze to: nagłe jej wysuszenie, coraz mocniej odznaczają się zmarszczki, ślady po poduszce, które znikają coraz wolniej a w późniejszym etapie widoczny zanik jędrności skóry.

 

Etapy te, są nieuniknione. Nie jesteśmy w stanie zahamować całkowicie tych procesów, Jednak, co ważne jesteśmy w stanie znacząco opóźnić owe przemiany zachodzące w naszej skórze. Jedną z najważniejszych zasad jest prawidłowa i zróżnicowana dieta, bogata w mikroelementy, witaminy A,C,E, kwasy tłuszczowe omega-3 i 6, związki siarki, które bezpośrednio uczestniczą w produkcji kolagenu. Unikanie używek takich jak palenie tytoniu czy spożywanie dużej ilości alkoholu.

 

Drugi etap to zabiegi z wykorzystaniem witaminy C, kwasu hialuronowego, kolagenu. Fale radiowe, mikronakłuwanie skóry, mezoterapia igłowa czy peelingi chemiczne.

 

Trzeci etap to pielęgnacja skóry, unikanie nadmiernego nasłonecznienia, stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, produktów z witaminą C, produktów regenerujących i chroniących skórę przed zanieczyszczeniem środowiska. Idealnie sprawdzą się w tej kwestii kosmetyki z ekstraktem z ostropestu, fitohormony czy ekstrakt z zielonej herbaty.

 

Im lepiej poznamy potrzeby naszej skóry, będziemy ją dokładnie i dobrze pielęgnować, tym wolniej będzie ona ulegać procesom starczym.

Zobacz podobne