fbpx

Skinboost blog

Wstecz
Dobowy cykl funkcjonowania skóry 11 czerwca, 2018

Dobowy cykl funkcjonowania skóry

Czy zastanawialiście się kiedyś jak Wasza skóra funkcjonuje w ciągu dnia? Często mówi się o biologicznym zegarze, natomiast nie każdy wie, że skóra też takowy posiada. Jak wiadomo, skóra to żywy organ, największy jaki mamy, jednocześnie jest ona narażona na wiele czynników negatywnych takich jak np. zanieczyszczenia środowiskowe, promieniowanie słoneczne czy zła dieta, stres, z którymi musi sobie radzić. Znając mniej więcej rytm dobowy skóry, jesteśmy w stanie pomóc jej w prawidłowym funkcjonowaniu, np. przez odpowiednią pielęgnację skóry w konkretnym momencie w ciągu dnia. Często zastanawiamy się także, czemu dany kosmetyk nie działa na naszą skórę, bądź nie przynosi pożądanych efektów. Czasami wystarczy zmienić porę nakładania kosmetyków na twarz by zauważyć widoczną różnicę.

Godziny poranne

Jest to czas, podczas, którego nasza skóra, przestawia się na rytm dzienny. Często właśnie w tym momencie dnia, obserwujemy obrzęki na naszej twarzy, które najbardziej widoczne są pod oczami. Spowodowane jest to nagromadzeniem limfy przez noc. Skóra w tym okresie jest także bardziej wrażliwa, reaktywna. Dlatego warto aby pielęgnacja poranna była prosta i minimalistyczna, tak by nie przeciążyć skóry. Najlepszymi produktami porannymi będą, delikatne mleczka/żele myjące twarz, które mogą zawierać substancje zapachowe, aromaterapeutyczne tj. kompozycje owocowe czy świeże nuty ozonowe. Takie energetyzujące zapachy pomogą nam dodatkowo się dobudzić. Istotne jest też, aby zwłaszcza rano nasza pielęgnacja była dobrze dobrana do naszej skóry. Najlepiej np. zaaplikować prosty lekki krem nawilżający oraz filtr przeciwsłoneczny.
Radziłabym unikać w tych godzinach mocnych peelingów, treściwych masek, czy wyciskania niedoskonałości.

Godziny południowe

O tej porze dnia nasza skóra i organizm działa już na pełnych obrotach. Poziom hormonów takich jak np. adrenalina i endorfiny zwiększają się. Jest to odpowiedź na czynności jakie wykonujemy w ciągu dnia, często właśnie w tych godzinach mamy kontakt z innymi osobami, jesteśmy świadkami różnych sytuacji wpływających na funkcjonowanie naszej skóry. Jest to idealny czas na zabiegi bardziej bolesne tj. np. mezoterapia igłowa, lasery, depilacja. Właśnie dlatego, że mamy większy poziom endorfin nasz organizm nie odczuwa bólu tak mocno jak np. w godzinach późno wieczornych, kiedy już najczęściej jesteśmy zmęczeni po całym dniu.

Godziny wczesno-popołudniowe

Jest to czas kiedy bariera skórna działa najlepiej. Skóra jest mniej wrażliwa na bodźce, mniej reaktywna. Jest to idealny czas na zabiegu złuszczające, mikrodermabrazję, mocne peelingi domowe. Jednak w tych godzinach należy pamiętać też o ochronie przeciwsłoneczej, ponieważ słońce w tym czasie powoduje największe dla naszej skóry.

Godziny późno-popołudniowe

Jest to okres kiedy skóra najbardziej podatna jest na wolne rodniki, zanieczyszczenie. Jednocześnie w tym okresie, gruczoły łojowe pracują najsilniej. Skóra wtedy, zwłaszcza ta tłusta, jest najbardziej świecąca. Spowodowane jest to zwiększeniem androgenów, hormonów, które między innymi pobudzają produkcję sebum. Jest to też idealny czas na ćwiczenia fizyczne, jednak należy pamiętać, aby nie wykonywać zabiegów zaraz po wysiłku fizycznym, dlatego, że wzrost temperatury ciała podczas ćwiczeń niekorzystnie wpływa na naturalne bariery ochronne skóry. Należy odczekać minimum 1h, aby skóra się wyciszyła.

Godziny wieczorne

Skóra po ciężkim dniu ma podwyższoną temperaturę, jest bardziej zaczerwieniona, naczynka stająsięszersze, pory są bardziej otwarte. Jest to idealny czas na dokładne umycie naszej cery. Tak by zapobiec powstawaniu zaskórników. Jest to także idealny czas na odżywienie naszej skóry, masaż relaksacyjny, maski odżywcze czy witaminowe. Dzięki temu, że pory są bardziej otwarte, zwiększa się przepływ krwi w naczyniach, skóra jest w stanie wchłonąć więcej składników aktywnych.

Noc

Czas regeneracji skóry, dlatego ważne jest, aby położyć się do snu przed północą. Dlatego, że właśnie około godziny 23:00 obserwuje się największą aktywność melatoniny- hormonu odpowiedzialnego za prawidłowy sen. Tylko wtedy skóra jest w stanie zregenerować się i przygotować na kolejny pracowity dzień.

 

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu łatwiej będzie Ci zrozumieć potrzeby swojej skóry.

Zobacz podobne