fbpx

Skinboost blog

Wstecz
Cera Mężczyzn – cechy i pielęgnacja 17 maja, 2018

Cera Mężczyzn – cechy i pielęgnacja

W dzisiejszym wpisie chciałabym skupić się na cerze mężczyzn oraz jej pielęgnacji. Bardzo często przy opisach rodzajów cer, skupiamy się na ogólnej charakterystyce nie uwzględniając płci. Jednak jeżeli chodzi o dobór pielęgnacji jest to bardzo ważne, gdyż cera mężczyzn istotnie różni się od cery kobiet. Poniżej opisana zostanie charakterystyka i pielęgnacja cery męskiej oraz składniki aktywne na jakie warto zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków.

Pierwszą, najbardziej widoczną cechą jest to, grubość skóry, mężczyźni mają skórę grubszą, najczęściej jest też ona ciemniejsza, posiada więcej gruczołów łojowych, są one także większe. Posiada także większe owłosienie. Często pierwsze różnice można dostrzec w okresie dojrzewania, kiedy to wzmożone wydzielanie testosteronu powoduje, że gruczoły łojowe i potowe mają zwiększoną aktywność. Trądzik w tym okresie częściej pojawia się u mężczyzn i ma ostrzejszy przebieg.

Kolejną cechą jest to, że skóra mężczyzn nie jest bardzo wrażliwa, często lepiej reaguje na zadrapania czy wyższe pH kosmetyków. Bardzo istotną różnicą pomiędzy skórą kobiet a skórą mężczyzn, jest grubość splotu włókien elastynowych i kolagenowych – u mężczyzn ta struktura splotu jest bardziej zwarta, mężczyźni mają mniej włókien elastyny. Dodatkowo mają oni mniej tkanki tłuszczowej w tkance podskórnej. U kobiet procentowo tkanka tłuszczowa w tkance podskórnej wynosi około 25% u mężczyzn 15%. Dlatego, często zmarszczki pojawiają się im później, ale są mocniej zarysowane, głębsze. Skóra mężczyzn dorosłych jest bardziej tłusta, spowodowane jest to układem hormonalnym. U kobiet m.in estrogen odpowiedzialny jest za produkcję kolagenu i elastyny oraz za hamowanie nadmiernej reakcji gruczołów łojowych. Natomiast u mężczyzn androgeny dominują,
dlatego skóra jest bardziej tłusta i grubsza.

Mężczyźni często nie zwracają uwagi na to co używają do twarzy, najczęściej są to kosmetyki typu 3w1, jeden kosmetyk do wszystkiego. Dlatego też, wizualnie skóra mężczyzn wygląda na zaniedbaną i zanieczyszczoną. Nie jest to jednak reguła, ponieważ są także mężczyźni dbający o swoją cerę i których cera wygląda bardzo dobrze. Głównie kosmetyki dla mężczyzn powinny mieć działanie: łagodzące, nawilżające i chroniące przed promieniowaniem słonecznym. Powinny też być lekkie, aby szybko się wchłaniały i nie pozostawiały silnie błyszczącej skóry.

 

Prosta, pielęgnacja męska powinna składać się z :

Mycia twarzy

Do mycia twarzy najlepsze byłyby, żele odświeżające z dodatkiem ekstraktów z owoców cytrusowych jak pomarańcz, limonka, grapefruit.

 

Tonizowania i łagodzenia skóry po ewentualnym goleniu

Tonizacja skóry w przypadku mężczyzn jest bardzo ważna, gdyż najczęściej jest to etap po oczyszczaniu i goleniu skóry. Cera wtedy najczęściej za sprawą detergentów ma naruszone prawidłowe pH. Tonik ukoi skórę i przywróci jej prawidłowe pH.

W toniku powinny się znaleźć składniki aktywne takie jak:

D-panthenol, ma on działanie łagodzące, kojące, przyspiesza gojenie mikrouszkodzeń na skórze, gromadzi wodę w skórze

Alantoinę, która działa łagodząco, przyspiesza gojenie ran, wspomaga regenerację naskórka, nadaje zdrowy wygląd skórze, wygładza ją, zmniejsza pieczenie skóry.

Mocznik, działa keratolitycznie, zmiękczająco, przeciwświądowo, intensywnie nawilżająco

Bisabolol, mający działanie przeciwbakteryjne, łagodzące, zwalcza zaczerwienienia skóry wynikające z podrażnienia

 

Kremu na dzień i na noc

Jest to najczęściej zapomniany krok w pielęgnacji męskiej cery. Dobrze dobrany krem, pozwala na wyregulowanie pracy gruczołów łojowych, nawilżenie skóry, ochronę przed promieniowaniem słonecznym oraz zapobiega powstawaniu zmian skórnych.

Krem najlepiej, aby w składzie miał przynajmniej jeden z tych składników:

Korzeń łopianu, który bogaty jest w fitosterole, kwasy organiczne, inulinę,
substancje białkowe, związki śluzowe, działa przeciwzapalnie, antybiotycznie,
przeciwłojotokowo, poprawia ukrwienie skóry, ściąga rozszerzone pory.

Ekstrakt z kory wierzby zawiera garbniki i salicylany, działa przeciwzapalnie,
keratolitycznie, bakteriostatycznie, ściągająco, uszczelniająco na naczynia włosowate skóry.

Cynk, który działa przeciwtrądzikowo, ściągająco, przeciwbakteryjnie, ochronnie na skórę, przywraca naturalne pH skóry, reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejsza powstawanie zaskórników.

Rumianek, który ma działanie przeciwzapalne, wspomaga gojenie się ran i oparzeń, działa odkażająco oraz przeciwalergicznie.

Aloes, który działa łagodząco, nawilżająco, kojąco

Kwas hialuronowy, który nawilża skórę, działa przeciwstarzeniowo

 

Dodatkowo, bardzo ważne jest to aby, krem na dzień zawierał filtr przeciwsłoneczny, który ochroni skórę przed negatywnym wpływem promieniowania UV na skórę.

 

Oprócz dokładnej pielęgnacji twarzy ważne jest to co jemy, jak się odżywiamy.
Poprzez zdrowe odżywianie można znacznie polepszyć stan swojej skóry,
dodać jej blasku i jędrności, sprawić, że stanie się gładsza i jednolita.
Dla skóry ważnym pokarmem są substancje, które spożywamy z jedzeniem tj. witaminy, minerały, składniki odżywcze. Aby mieć piękną, zdrową, promienną skórę, należy ją dobrze odżywiać od wewnątrz i zewnątrz, czyli pamiętać o codziennej pielęgnacji

Zobacz podobne