Skinboost blog
Wstecz
Algi czy alginat
Algi czy alginat?
Do napisania tego wpisu zachęciła mnie jedna z moich stałych klientek oraz post w mediach społecznościowych jaki ostatnio przeczytałam. Algi to bezsprzecznie jeden z najcenniejszych w kosmetologii pielęgnacyjnej zaopatrują naszą skórę w minerały, witaminy czy proteiny. Są to organizmy morskie. Występują zarówno w wodach słodkich jak i słonych.
Myślę, że takim najbardziej znanym kosmetykiem stosowanym podczas zabiegów są maski z alg. I nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że często błędnie nazywamy i “wkładamy do jednego worka”, maski alginatowe z maskami algowymi. Poniżej opiszę jak duża jest różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami masek.
Alginat to bardzo powszechny składnik masek stosowanych w gabinetach kosmetycznych jak i kosmetologicznych. Jednak z prawdziwymi algami nie ma dużo wspólnego. Maski z alginatem często mają delikatne pastelowe kolory, ładnie pachną, zawierają kawałki suszonych owoców czy roślin.
Alginat to naturalny składnik pozyskiwany z ściany komórkowej algi. Nie zawiera on tak dużo dobroczynnych składników jak algi zmikronizowane. Często w kosmetykach stosowany jest jako zagęstnik a w maskach jego główne działanie to tworzenie okluzji na skórze. Tak, by składniki z kosmetyków nałożonych pod maskę mogły swobodnie wchłonąć się w głąb skóry.
Stosowanie masek alginatowych ma sens, tylko i wyłącznie jeżeli pod maskę nałożone jest serum, ampułka bądź inny koncentrat z składnikami aktywnymi. Sama maska algowa oprócz działania relaksującego i ładnego zapachu nie zrobi nic więcej.
Zmikronizowane algi natomiast to już w ogóle kompletnie inna postać algi, najczęściej jest to środek komórek algowych. Jest to proszek o zabarwieniu mocno zielonym lub brunatnym. O silnym rybim zapachu. po rozrobieniu z wodą mają gęstą mięsistą konsystencję.
Dzięki mikronizacji, ten typ algi jest w stanie dostarczyć nam szereg dobroczynnych składników. Algi mikronizowane posiadają właściwości: odżywcze, łagodzące, przeciwbakteryjne, przeciwłojotokowe, poprawiają mikrocyrkulację skóry, dotleniając ją, regenerują skórę.
Bogate są w proteiny, mikroelementy, witaminy. Polifenole zawarte w mikronizowanych algach działają antyrodnikowo i przeciwzapalnie. Wzmacniają warstwę hydrolipidową naskórka poprzez dużą zawartość kwasu linolenowego. Po nałożeniu maski z alg mikronizowanych skóra widocznie jest rozjaśniona i dotleniona. Algi działają także silnie przeciwzmarszczkowo.
Tego typu maski nie potrzebują substancji lub kosmetyków nakładanych pod spód maski. Same w sobie są bogate w składniki aktywne dobroczynne dla naszej skóry.
Alga i alginat mimo, że wywodzą się początkowo z tych samych organizmów mają zupełnie inne przeznaczenia kosmetyczne, całkowicie inne działanie i zawartość składników aktywnych. Przy następnym zabiegu, jeżeli będziecie mieli nakładaną maskę z alg, warto dopytać czy jest to alginat czy mikronizowana alga.
Zobacz podobne
-
16 marca, 2023
Trądzik młodzieńczy – jak się go pozbyć
O trądziku pisaliśmy już wielokrotnie jednak nigdy nie skupiliśmy się na tym, który dotyka nastolatków. Coraz więcej zgłasza się do […]
-
24 stycznia, 2023
Trądzik różowaty
Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna skóry, która skupia się głównie w centralnej części twarzy – na policzkach, nosie, brodzie […]
-
12 września, 2022
Back Acne – trądzik na plecach
Sezon letni powoli dobiega końca. Wraz z rozpoczęciem okresu jesiennego, gdy zakładamy cieplejsze, bardziej zabudowane ubrania, zapominamy o dokuczającym nam […]